Przenoszenie obciążeń w elementach obrotowych maszyny ma niebagatelne znaczenie dla właściwego funkcjonowania całej konstrukcji. To właśnie podstawowe zadanie łożysk tocznych. Jak każda część składowa aplikacji, tak również i one muszą zostać dobrane właściwie względem warunków pracy. W przeciwnym razie ich współpraca z pozostałym komponentami nie będzie możliwa lub ulegną znacznie szybszemu zużyciu.

Środowisko pracy

To pierwszy aspekt, który musi zostać poddany analizie przed zakupem konkretnego rodzaju łożyska. Będzie ono bowiem narażone na różne czynniki zewnętrzne, których oddziaływanie przełoży się bezpośrednio na jakość jego działania. Pod tym względem należy zweryfikować konstrukcję konkretnej maszyny, w której ma zostać umieszczony element, a jednocześnie obciążenia, na jakie będzie wystawiony. Niebagatelne znaczenie ma oczywiście średnica wału oraz ilość powierzchni zarówno w kierunku promieniowym, jak i osiowym. Warunki pracy mają nie tylko wpływ na decyzję dotyczącą rozmiaru łożyska, ale również materiału, z którego będzie wykonane. Musi być przede wszystkim odporny na zróżnicowane temperatury, wytwarzane drgania, a także przystosowany do konkretnych prędkości obrotowych urządzenia.

Wspomniany dobór rozmiaru elementu jest z kolei uzależniony od jednego z dwóch czynników. Dla tych, które będą pracować w trudnych warunkach, należy wziąć pod uwagę obciążenie statyczne, z kolei dla łożysk w środowiskach normalnych ich trwałość nominalną. W pierwszym przypadku lepiej sprawdzą się na przykład łożyska baryłkowe, w drugim zaś kulkowe lub stożkowe.

Smarowanie oraz uszczelnienie

Do właściwego łożyskowania niezbędne jest zadbanie o zmniejszenie współczynnika tarcia. Wykorzystanie właściwych środków smarnych ma również wpływ na przedłużenie trwałości łożysk, ponieważ zabezpieczają je przed korodowaniem, a także nadmiernym zanieczyszczeniem oraz zawilgoceniem. Jeden ze sposobów stanowi smarowanie olejowe, wspomagające odprowadzanie ciepła z węzła łożyskowego oraz w aplikacjach, gdzie wstępują bardzo wysokie prędkości obrotowe. Przy normalnych warunkach pracy wystarczy zastosowanie smary stałego. Odpowiednie produkty tego rodzaju, a także łożyska można odnaleźć na przykład w ofercie firmy Batero, gdzie każdy klient otrzyma fachową poradę przy zakupie konkretnych produktów.

W zależności od wybranego środka smarnego w niektórych przypadkach należy pamiętać o wyposażeniu węzły łożyskowego we właściwe uszczelnienia. Stanowią one dodatkową barierę przed zabrudzeniem wnętrza łożyska, ale również zabezpieczają przed wyciekiem oleju bądź smaru. Na rynku dostępne są ich trzy rodzaje: statyczne, stykowe oraz bezstykowe.