Składowanie oraz transportowanie owoców i warzyw wiąże się z koniecznością zapewnienia wysokich standardów sanitarnych. Ważne jest także to, aby nie uszkodzić produktów spożywczych – nie mogą na nie działać duże siły tarcia czy też obciążenia. To dlatego wykorzystywać należy specjalne skrzynki plastikowe, które dzisiaj wypierają z rynku odpowiedniki drewniane.

Dlaczego skrzynki plastikowe są lepsze od tych drewnianych?

Jeszcze kilka lat temu większość rolników, firm przetwórstwa żywności, a także handlarzy świeżymi owocami i warzywami wykorzystywała skrzynki drewniane. Ich zaletą jest bowiem taniość oraz biodegradowalność. Niestety na tym kończą się ich pozytywne cechy. Nie mogą one dorównać skrzynkom plastikowym, które są lżejsze, a także uniwersalne w zastosowaniu. Świetnie nadają się one bowiem do owoców miękkich oraz do mroźni i chłodni.

Wytrzymują wahania temperatury, wodę, wilgoć, mróz oraz są odporne na różne uszkodzenia mechaniczne. Ich żywotność jest zatem znacznie wyższa od produktów drewnianych, które szybko się brudzą, są ciężkie w czyszczeniu i nie są zabezpieczone przed atakami insektów oraz drobnoustrojów (o ile nie przeszły suszenia komorowego i obróbki fitosanitarnej).

Skrzynki plastikowe składane – nowoczesne systemy do transportu

Jednymi z najlepszych systemów magazynowania oraz transportowania owoców i warzyw są obecnie skrzynki plastikowe składane. Po ich złożeniu objętość pojemnika zmniejsza się o ponad 80%. Dzięki temu cenione są m.in. przez kierowców samochodów dostawczych oraz przez firmy zajmujące się transportem drobnicowym. Czym jeszcze wyróżniają się takie pojemniki? Często wyposażane są w dodatkowe zamknięcia, które dostosowane są także do dużych obciążeń skrzynek układanych w kolumny. Najlepsze pojemniki składane posiadają także zintegrowane zaczepy pozwalające na mocowanie folii spożywczych oraz wcięcia służące do zabezpieczania towarów taśmami bandującymi.

Dobra skrzynka powinna posiadać liczne perforacje, które zagwarantują prawidłową wentylację. Plastik nie powinien zawierać również ostrych elementów czy szorstkiej powierzchni. Owoce i warzywa wymagają bowiem delikatnego przewożenia i składowania. Zapomnieć nie można też o tym, by pojemniki były tworzone z plastiku dopuszczonego atestami do kontaktu z żywnością. Przykładowym tworzywem jest PP-C – kopolimer polipropylenowy, który jest proekologiczny i w 100% recyklingowy.

Przykład solidnych skrzynek – postaw na CLEVER FRESH BOX

Przykładem polecanych skrzynek składanych z plastiku są te CLEVER FRESH BOX, które oferowane są między innymi przez firmę UNIFORTE. Nie tylko skrzynki te ułatwiają logistykę magazynowania oraz transportowania owoców i warzyw, ale także są tanie i trwałe na lata. Spotkać można je w różnych wersjach, jeśli chodzi o kolorystykę oraz pojemność. Uniwersalnymi w branży rolnej i przetwórczej konstrukcjami są te o pojemności 10 litrów. Cena za jedną skrzynkę składaną nie powinna przekraczać 25 złotych.