W dzisiejszych czasach już niemal nikt nie wyobraża sobie organizacji pracy na produkcji lub w magazynie bez użycia wózków widłowych. Są to bardzo przydatne maszyny, które mogą przenosić nawet ciężkie ładunki. Podczas wyboru rodzaju wózka jezdniowego, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zwracać uwagę na pełnione funkcje przez maszynę oraz rodzaj zastosowanego napędu.

Zalety wózków widłowych do pracy w magazynie

Firmy produkcyjne, które posiadają własne zaplecze magazynowe gotowych produktów lub składują półprodukty posiadają elektryczne wózki widłowe, które znacząco ułatwiają pracę i transport ciężkich ładunków. Są bezpieczne do stosowania wewnątrz budynków, gdyż nie wydzielają trujących spalin, jak ma to miejsce w przypadku wózków spalinowych. Ten drugi rodzaj wózków świetnie sprawdza się na zewnątrz hal magazynowych i produkcyjnych, gdzie odbywa się załadunek towarów do samochodów ciężarowych. Posiadanie wózków widłowych jest bardzo ważne dla ergonomii pracy i jej właściwej organizacji. Pozwala na szybki transport różnego rodzaju ładunków, zarówno mniejszych, większych, jak i na paletach.

Wózki widłowe są maszynami o bardzo małej awaryjności, dużej ekonomiczności oraz wysokiej wytrzymałości na intensywną eksploatację. Wózek jezdniowy podnośnikowy nazywany inaczej sztaplarką lub paleciakiem, jest niezbędnym wyposażeniem nowoczesnego magazynu i w bezpieczny sposób przewozi ładunki. Na halach produkcyjnych i przestrzeniach magazynowych najczęściej spotyka się czołowe wózki widłowe, które wyposażone są w maszt i widły o odstępie 1,2 m. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych i wielozadaniowych maszyn. Wszystkie wózki używane w zakładach pracy muszą być sprawdzone przez Urząd Dozoru Technicznego, a ich operatorzy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje w postaci specjalnego kursu, aby móc obsługiwać takie urządzenia.

Elektryczne i spalinowe wózki widłowe – co wybrać?

Zarówno wózki widłowe spalinowe, jak i elektryczne posiadają sporo zalet. Ich wybór powinien być determinowany przez kilka czynników, do których zalicza się przede wszystkim to, czy będą używane na zewnątrz czy w środku budynku lub hali. Wózki elektryczne doskonale nadają się do stosowania w pomieszczeniach, a ich zwinność i niewielkie rozmiary pozwalają na umiejętne przemieszczanie się nawet pomiędzy ciasnymi regałami magazynowymi. Ich zaletą jest również bardzo cicha praca, która nie generuje dodatkowego hałasu na hali produkcyjnej, a prawnicy nie są narażeni na negatywny wpływa na zdrowie emitowanych spalin, które w tym przypadku nie wydzielają się.

Akumulatory, w które są zaopatrzone wózki, są bardzo wytrzymałe i starczają na pracę nawet do 8 godzin bez ładowania. Z kolei spalinowe wózki widłowe oferowanie przez firmę Krzysztofa Gałeckiego z Zawiercia, najczęściej posiadają wysokoprężne silniki Diesla i umożliwiają ekonomiczną i wydajną eksploatację, a także podnoszenie nawet bardzo ciężkich ładunków. Są niezastąpione w punktach przeładunkowych aut ciężarowych oraz centrach dystrybucji, gdzie załadunek odbywa się na zewnątrz. Jeżeli zaopatrzysz swoją firmę w wózki widłowe, to zawsze pamiętaj także o ich regularnym serwisowaniu, który jest gwarantem długiej i niezawodnej pracy maszyn.