Żwir to materiał naturalny, wykorzystywany w wielu branżach – głównie w budownictwie. Jego wydobyciem zajmuje się przykładowo Kopalnia Piasku Robity I, która dostarcza kruszywa dla różnych przedsiębiorstw. Zastanówmy się zatem, czym charakteryzuje się żwir oraz jakie są jego najważniejsze zastosowania – a pomogą nam specjaliści ze wspomnianej firmy. 

Charakterystyka żwiru

Żwir to skała osadowa złożona z innych skał – m.in. kwarcu, dolomitu, skalenia – i minerałów o średnicy powyżej 2 mm. Często osiąga ona nawet kilka centymetrów. Ziarna zazwyczaj mają zaokrąglony kształt, lecz nie są zlepione spoiwem, przez co żwir posiada luźną postać. Skała występuje w niemal całym kraju, a wydobywa się ją metodą odkrywkową bądź poprzez pogłębianie rzek. Jak zostało wspomniane, usługi w tym zakresie świadczy Kopalnia Piasku Robity I ulokowana niedaleko Pasłęku. Od 2009 roku firma pozyskuje z ziemi cenne złoża. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, nowoczesnym sprzętom i wysokim kwalifikacjom fachowcy są w stanie zapewnić wysoką jakość kruszyw. Natomiast w zachodniej części Europy popularnością cieszy się pozyskiwanie żwiru z dna morskiego. 

Zastosowania żwiru

Żwir wyróżnia się kilkoma istotnymi zaletami, które sprawiają, że jest on wykorzystywany na szeroką skalę. Ponadto występuje na rynku w różnych wariantach frakcji – a to także wpływa na ogrom jego zastosowań. Charakteryzuje się m.in. wysokim współczynnikiem przepuszczalności, a więc dobrze odprowadza wodę. Może pełnić funkcję warstwy filtrującej i zapobiegać powstawaniu kałuż. Kolejny plus stanowią walory estetyczne żwiru, co umożliwia jego wykorzystanie na przykład w aranżacji ogrodu. Dużym zainteresowaniem cieszą się przykładowo ścieżki wysypane właśnie ze żwiru, które pełnią wówczas zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. 

Opisywana skała zapewnia również optymalną przyczepność, w wyniku czego dobrze komponuje się z innymi składnikami w produkcji zapraw – przede wszystkim betonu i prefabrykatów betonowych. Beton jest natomiast niezbędny w budowie różnego rodzaju obiektów. Żwir sprawdza się jednak nie tylko w tworzeniu budynków. Odgrywa ważną rolę w budownictwie drogowym. Kwestie wykorzystania skały w tym celu reguluje norma PN-EN 13043. Producenci mas bitumicznych na nawierzchnie dróg mogą skorzystać z oferty Kopalni Piasku Robity I – profesjonaliści zajmą się dostawą kruszyw. Warto bowiem wspomnieć, że firma oferuje nie tylko żwir, ale również piasek siany i płukany oraz ziemię ogrodową.