Powstająca w wyniku stopienia żelaza z węglem stal jest jednym z najbardziej docenianych materiałów w przemyśle metalurgicznym. Wynika to z faktu możliwości modyfikowania jej właściwości dzięki dodatkom stopowym, jak również odmiennych sposobów obróbki. W efekcie różne branże mogą korzystać z półproduktów lub gotowych wyrobów, na przykład kęsów kwadratowych lub prętów okrągłych stalowych.

Z czego powstają wyroby?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest zawarta w tytule artykuł. Jednakże warto uzmysłowić sobie, że właściwości poszczególnych produktów końcowych zależą nie tylko od zastosowanej techniki produkcji, ale również wykorzystanego gatunku stali. Materiał pozyskuje się na drodze topienia żelaza w piecu hutniczym pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Jego ciekła forma następnie jest wzbogacana od konkretne pierwiastki stopowe, na przykład molibden, wanad, chrom czy też nikiel. Ich rodzaj oraz ilość decydują o późniejszych parametrach stali i jej zastosowaniu. Dla przykładu stal ŁH15 (100Cr6), czyli łożyskowa cechuje się bardzo dużą wytrzymałością statyczną oraz zmęczeniową, dlatego jest przeznaczona właśnie do produkowania elementów łożysk – pierścieni, kulek, igieł. Po uzupełnieniu żelaza wspomnianymi dodatkami stopowymi jest ona formowana w odlewni w kęsy kwadratowe, kęsiska oraz sztaby, które są gotowe do dalszej obróbki.

Do jakich wyrobów wykorzystuje się stal?

Jednym z podstawowych produktów, które są dostępne w większości hurtowni z artykułami stalowymi, należą pręty, które można podzielić wedle sposobu wytwarzania bądź kształtu. Według pierwszej klasyfikacji można wyróżnić pręty walcowane, kute, ciągnione oraz łuszczone. Każda z metod pozwala uzyskać produkt o innej wytrzymałości, wymiarze oraz wyglądzie powierzchni. W drugim przypadku wyroby dzieli się natomiast na pręty kwadratowe, sześciokątne oraz najpopularniejsze okrągłe. Pierwsze z wymienionych są niestandardową formą, dlatego najczęściej są wykonywane i sprowadzane na zamówienie klienta, tak jak ma to miejsce na przykład w hurtowni Steel Trans, znajdującej się w Chorzowie.

Omawiając rodzaje wyrobów stalowych, nie można pominąć tak istotnej ich części, jaką stanowią blachy gładkie bądź o określonej fakturze, na przykład żeberkowa. W ich przypadku dużą rolę odgrywają przede wszystkim produkty wykonane ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korozję, jak również nadaje się do dalszej obróbki skrawaniem. Podobnie jak pręty może być walcowana na gorąco lub ciągniona na zimno, co determinuje jej właściwości użytkowe. Ze wspomnianych wcześniej kęsów kwadratowych powstają również takie wyroby jak walcówki oraz druty stalowe, które są sprzedawane w kręgach. Wszystkie z wymienionych produktów mają szerokie zastosowanie w budownictwie, ale również przemyśle energetycznym, petrochemicznym czy też rafineryjnym.