Uszczelnienia to często niewielkie elementy, aczkolwiek ich znacznie w pracy wielu maszyn i urządzeń jest nieocenione. Bez nich mogłoby dochodzić np. do przecieków płynów eksploatacyjnych lub innych awarii, które mogłyby zakończyć się zepsuciem sprzętu. Wśród uszczelnień technicznych możemy wyróżnić np. taśmy PTFE oraz pierścienie uszczelniające. Czym się one wyróżniają i z czego się je wytwarza?

Uszczelnienia techniczne – jakie są ich przykłady?

Elementów uszczelnień technicznych jest bardzo wiele, dzięki czemu bez trudu odpowiednio dobierzemy je do wszelkiego typu maszyn i urządzeń. Pierwszymi z nich są pierścienie z elementami sprężystymi. Do ich produkcji wykorzystuje się tworzywa kompozytowego tarflenu. Przykładem tworzywa stosowanego do produkcji wspomnianego uszczelnienia może być T3WG, który charakteryzuje się kształtem przekroju w literze „V”. W środku tego elementu znajduje się część sprężysta. Umieszcza się ją w celu wywierania nacisku na wargi uszczelniające. Element sprężysty jest szczególnie istotny, gdy temperatura sięga ponad 120 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy tarflen traci swoją sprężystość.

Kolejnym elementem uszczelniającym są uszczelnienia typu OW1, które składają się z pierścienia z tworzywa kompozytowego tarflenu oraz pierścienia wykonanego z kauczuku. Pierwszy z wymienionych pierścieni stanowi część cierną i uszczelniającą, natomiast ten drugi jest elementem sprężystym uszczelnienia. Zakład Projektowo-Produkcyjny Materspec s.c. z Nowego Sącza w województwie małopolskim do produkcji uszczelnień typu OW1 wykorzystuje rozmaite rodzaje gumy, co zależy od tego, w jakich warunkach będzie pracowała maszyna wyposażona w takie uszczelnienie. Zatem wpływ na dobór rodzaju kauczuku ma np. temperatura, prędkość czy obciążenia.

Jakie jeszcze elementy uszczelniające możemy spotkać?

Innymi elementami uszczelniającymi są taśmy PTFE, które stosuje się przede wszystkim w celu zapewnienia dokładnego prowadzenia tłoka siłownika w cylindrze. Mowa tu zarówno o siłownikach hydraulicznych, jak i pneumatycznych. Dzięki taśmie możliwe jest równomierne rozłożenie nacisków na uszczelniające elementy, a co za tym idzie, ich eksploatacja również jest taka sama. Dodatkowo element ten chroni przed tarciem tłoka i cylindra. Taśmy PTFE możemy spotkać w np. artykułach gospodarstwa domowego i amortyzatorach samochodowych.

Kolejnym produktem zaliczanym do technicznych uszczelnień jest uszczelka statyczna. Element ten świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie panują podwyższone parametry. Przykładem mogą być złączki przewodów z czynnikami chemicznymi sprężonymi albo kołnierze zbiorników. Statyczne uszczelki produkowane są z kompozytowego tarflenu wraz z dodatkiem grafitu i węgla. Taki materiał charakteryzuje się przewodzeniem ciepła i ładunków elektrycznych. To jednak nie wszystkie elementy uszczelniające, a do pozostałych należą m.in.:

  • łopatki do pomp,
  • pierścienie prowadzące,
  • panewki ślizgowe,
  • pierścienie uszczelniające typu V,
  • membrany reduktorów,
  • uszczelki do dennych zaworów,
  • membrany do pomp.