Wózki widłowe to pojazdy, które wykorzystywane są w wielu branżach przemysłowych. Używa się ich m.in. w magazynach, gdzie służą jako pomoc do przetransportowywania towarów. Pomocne są także w trakcie załadunków i rozładunków. Pojazdy te można klasyfikować biorąc pod uwagę kryteria takie jak rodzaj zastosowanego napędu, czy też typ pracy, do jakiej się je wykorzystuje. Zatem jakie rodzaje wózków widłowych wyróżniamy?

Wózki widłowe ze względu na zastosowany napęd

Biorąc pod uwagę napęd, jaki został zastosowany w wózkach widłowych, wyróżnia się:

  • wózki widłowe spalinowe,
  • wózki widłowe gazowe,
  • wózki widłowe elektryczne.

W przypadku wózków widłowych spalinowych najczęściej stosowanym paliwem niezbędnym do ich działanie jest olej napędowy. Jednak oferta producentów jest znacznie bardziej zróżnicowana i możemy zaopatrzyć się w innego typu pojazdy. Spalinowy wózek widłowy może być użytkowany tylko na otwartym terenie, ponieważ emituje on spaliny do otoczenia. Gdy chcemy wykorzystywać go w zamkniętych pomieszczeniach konieczne jest wyposażenie go w filtry.

Gazowe wózki widłowe są dużo bardziej ekonomiczniejsze od wózków spalinowych. Jednakże podobnie jak i spalinowe głównie przeznaczone są do użytkowania na otwartych przestrzeniach ze względów bezpieczeństwa. Jeśli chcemy je stosować w pomieszczeniach zamkniętych należy dokupić do nich filtr ograniczający emisję spalin.

Elektryczne wózki widłowe, nazywane inaczej akumulatorowymi, idealnie nadają się do pracy zarówno na otwartych przestrzeniach, jak i w zamkniętych obiektach, ponieważ nie wydzielają szkodliwych spalin. Ich zaletą jest wygodna użytkowania, zwrotność, a do tego są ładowne. Odpowiednio dobrana bateria do tego typu wózka zapewni jego bezawaryjne użytkowanie przez długie lata.

Podział wózków widłowych ze względu na przeznaczenie

Podziału wózków widłowych dokonuje się nie tylko ze względu na rodzaj napędu, jaki w nich zastosowano, lecz również na typ pracy, do jakiej są przeznaczone. Znajdujące się w ofercie firmy Inter Lift z Krośniewic w województwie Łódzkim wózki widłowe charakteryzują się rozmaitą budową. W związku z tym przed ich zakupem warto dowiedzieć się, jaką mają specyfikację, co znacznie pomoże w wyborze odpowiedniego wózka do pracy, jaką wykonujemy. Wózki widłowe dzieli się zatem na:

  • Wózki terenowe – używa się ich do pracy w trudnym terenie. Mogą służyć na placach budowy do transportowania materiałów budowlanych.
  • Ręczne wózki paletowe – wózki te nie wymagają serwisu. Często spotykamy je np. w sklepach. Ich operator musi je pchać ręcznie.
  • Wózki boczne – wyposażone są w podnośnik znajdujący się z boku, co sprawia, że są one stabilne i lepiej rozkłada się na nich przeciwwaga. Idealnie nadają się do pracy w magazynach i na niewielkich powierzchniach.
  • Wózki podnośnikowe – inaczej nazywane teleskopowymi, mają one znaczny zasięg w górę oraz w poziomej płaszczyźnie, dzięki czemu bez trudu mogą być wykorzystywane do przewożenia ciężkich przedmiotów.
  • Wózki kontenerowe – stosuje się je w portach, gdzie służą do przenoszenia kontenerów, a także do rozładunku i załadunku statków transportowych.
  • Wózki skrętne – charakteryzują się tym, że ich podnośnik się obraca, co daje możliwość sterowania ładunkiem w różnych płaszczyznach i ułatwia jego umiejscowienie w niewielkich przestrzeniach.