Każdego dnia wszyscy ludzie wytwarzają ogromne ilości śmieci. Odpady powstają tak naprawdę wszędzie – w zakładach przemysłowych, w gospodarstwach domowych i wielu innych miejscach. Duże ilości śmieci niekorzystnie wpływają na stan środowiska, aczkolwiek u coraz większej grupy społeczeństwa poziom świadomości ekologicznej wzrasta. To objawia się tym, że segregujemy śmieci i oddajemy je do odpowiednich punktów skupu. Jakie znacznie ma to dla natury?

Punkty skupu surowców wtórnych – jakie mają znaczenie dla otoczenia?

Coraz więcej słyszy się o tym, że nieodpowiednie zachowanie ludności polegające na zaśmiecaniu planety, przyczynia się do niszczenia środowiska. Każdego dnia ludzie na całym świecie generują ogromne ilości odpadów. Jednak z roku na rok mamy coraz większą świadomość, że takie postępowanie jest nieodpowiedzialne i staramy się coś z tym zrobić. Jednym z najlepszych rozwiązań jest segregacja śmieci oraz oddawanie ich do odpowiednich punktów skupu. Dzięki temu rozmaite odpady są odpowiednio przechowywane, a niekiedy nawet możliwe jest nadanie im drugiego życia, co przyczynia się do mniejszego wykorzystywania zasobów naturalnych.

Oczywiście oddawanie odpadów do konkretnych punktów pozwala na zarobienie. W zależności od ilości oraz charakteru odpadów można nieźle zarobić na nich jako na materiałach określanych mianem surowców wtórnych. Punkty skupu surowców wtórnych chętnie przyjmują złom, makulaturę, metale kolorowe, tworzywa sztuczne oraz zużyte urządzenia, które zawierają niebezpieczne substancje jak np. akumulatory.

Jakie surowce można oddać do punktów skupu?

Firmy zajmujące się skupem makulatury przyjmują kartony, gazety i wszelkiego typu opakowania, torby i worki wykonane z papieru. Makulatura może być ponownie wykorzystana w produkcji nowego papieru, co powoduje m.in. zmniejszenie wycinki drzew. Złomy kupują również rozmaite metale kolorowe, które stanowią najbardziej wartościowe odpady. Wśród takich śmieci znajdziemy między innymi miedź, mosiądz, aluminium, stal, żeliwo, nikiel, cynk czy brąz. W pojedynczych przedmiotach tych metali zwykle nie ma dużo, aczkolwiek przy większych ilościach można sporo na nich zarobić. Poza tym złom można ponownie przetworzyć, czym ogranicza się wydobycie nieustannie kończących się zasobów naturalnych.

Jak informuje specjalista z tej branży z firmy skupującej odpady Krzysztof Szutkowski ZPH z Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim, dużą wartość mają również niektóre tworzywa sztuczne. Szczególnie dotyczy to tworzyw PE, PP, HDPE, PET oraz materiałów termoplastycznych i odpadów z miękkich tworzyw. Dla wielu z nas takie odpady to tylko zwykły plastik, który powszechnie nie jest uznawany za ekologiczne tworzywo. Jednak z ekologicznego punktu widzenia recykling takich surowców jest bardzo ważny. Skupy tworzyw sztucznych zazwyczaj przyjmują butelki i pojemniki po napojach, nakrętki, elementy urządzeń AGD czy torebki foliowe.