Zakup materiału opałowego na okres grzewczy jest dość drogi, dlatego trzeba go dobrze przemyśleć. Spora grupa osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na cenę węgla, jednakże nie to jest najważniejsze podczas zakupu opału. Znacznie ważniejszą kwestią jest kaloryczność węgla. Parametr ten oznacza ilość energii wytwarzanej podczas spalania paliwa stałego. Jaką kalorycznością wyróżniają się różne rodzaje węgla kamiennego, a także, jakie typy węgla wybierać?

O czym świadczy kaloryczność węgla?

Przy zakupie węgla lub innego materiału opałowego dużą uwagę powinniśmy zwracać na jego kaloryczność. Parametr ten oznacza ilość wytwarzanej energii cieplnej w trakcie spalania węgla. Kaloryczność węgla określa się także jako wartość opałową. Im większa kaloryczność materiału opałowego, tym lepiej. To oznacza, że mniejsza ilość węgla o wysokiej kaloryczności zapewni taką samą ilość energii, co więcej spalonego węgla o mniejszej kaloryczności. Sprzedawcy węgla oferują rozmaite materiały opałowe. Niskokaloryczne paliwa zazwyczaj są tańsze, ponieważ trzeba spalić ich większą ilość do ogrzania obiektu budowlanego. Z kolei wysokokaloryczny węgiel jest droższy, aczkolwiek korzystanie z niego może okazać się bardzo ekonomiczne, ponieważ zużyjemy go mniej w trakcie sezonu grzewczego.

Skład Opału Romat z Wejherowa na terenie województwa pomorskiego oferuje materiały opałowe o różnych wartościach kalorycznych. W ofercie tej firmy znajdziemy między innymi ekogroszek o kaloryczności w przedziale 25 – 26 MJ/kg, a także wysokokaloryczny ekogroszek. W przypadku tego drugiego produktu kaloryczność sięga wartości 28 – 29 MJ/kg. Poza tym wspomniana firma oferuje także węgiel orzech o kaloryczności 26 MJ/kg, miał węglowy (23 – 24 MJ/kg), a także groszek węglowy, którego wartość kaloryczna wynosi 25 – 26 MJ/kg.

Jaki materiał opałowy wybrać?

Wybór materiału opałowego nie zawsze jest łatwym zadaniem. Jeżeli najważniejszym parametrem jest dla nas kaloryczność opału, to najkorzystniejszym wyborem będzie węgiel kamienny, ponieważ wyróżnia się on najlepszą kalorycznością. Jednak taki rodzaj węgla dostępny jest w różnych postaciach. Do najpopularniejszych zaliczają się wspomniane wcześniej ekogroszek oraz miał, a także koks i bryły. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rodzaj węgla zawsze powinien być odpowiednio dopasowany do pieca grzewczego. Jest to dość istotne, ponieważ nie każdy kocioł spali wszystkie rodzaje węgla. Ekogroszek sprawdzi się np. w piecach retortowych, natomiast węgiel typu orzech polecany jest dla posiadaczy kotłów konwencjonalnych oraz zasypowych.

Przy zakupie materiału opałowego warto też zwracać uwagę na to, w jakiej formie go otrzymamy. Składy opałów najczęściej oferują sprzedaż węgla na wagę oraz w workach. W tym drugim przypadku zazwyczaj klienci otrzymują węgiel w 25-kilogramowych opakowaniach. W ten sposób można kupować wszystkie rodzaje stałych materiałów opałowych.