Kondensator to element elektryczny występujący w wielu urządzeniach codziennego użytku, który służy do magazynowania energii dzięki zastosowanemu w nim dielektrykowi. Pomimo że zasada działania jest zawsze taka sama, producenci stosują różnego typu izolatory. Co za tym idzie, istnieją różne typy kondensatorów – ceramiczne, foliowe oraz elektrolityczne. Sprawdźmy, co warto o nich wiedzieć.

Kondensatory w domowej elektronice

W urządzeniach domowych, takich jak pralki, zmywarki, komputery czy lodówki, najczęściej stosuje się kondensatory elektrolityczne. Elementy pełnią dwie funkcje – rozruchową (związaną z prawidłowym uruchomieniem silnika) oraz przeciwzakłóceniową (zapewniającą kompatybilność elektromagnetyczną sprzętów). Jak wskazuje pracownik PolnikBis, większość urządzeń emituje zakłócenia, dlatego rolą kondensatorów jest zabezpieczenie zarówno sprzętów, jak i sieci. Kondensator elektrolityczny to jedyny rodzaj kondensatora, którego sprawność może być oceniana bez użycia jakichkolwiek urządzeń. Niestety, nie wszystkie usterki mogą być wykryte „na oko”. W wielu przypadkach należy dokonać pomiarów pojemności i rezystancji szeregowej.

Kondensator elektroniczny – jak sprawdzić?

Naruszony kondensator elektrolityczny ułatwia niekiedy zidentyfikowanie awarii z racji zastosowania elektrolitu jako izolatora. Warto przy tym zauważyć, że element zachowuje się podobnie jak stara bateria, czyli dochodzi do wybrzuszenia denka oraz zabrudzenia wyciekającą substancją. Jeżeli kondensator wygląda na sprawny, jedyną możliwością jest wykonanie pomiarów. Element działa prawidłowo tylko wtedy, gdy pojemność oraz rezystancja szeregowa są zgodne z wartościami nominalnymi. W przypadku braku dostępu do miernika dedykowanego można wykorzystać miernik uniwersalny z opcją pomiaru pojemności. Jeżeli wartość jest niezgodna z nominalną, można mieć pewność, że doszło do awarii. Jeżeli wskazania będą zgodne, niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, czy kondensator działa prawidłowo.