Maszyny CNC (Computer Numerical Control) są to maszyny do obrabiania metal, sterowane komputerowo. Są to różnego rodzaju frezarki, tokarki itp. Pomysł takiego rozwiązania powstał około roku 1950, na potrzeby lotnictwa wojskowego Stanów Zjednoczonych. Frezarkami sterowano za pomocą funkcji matematycznych. Nazwano to programem NC (Numerical Control). Po mniej więcej dwudziestu latach powstały skomputeryzowane układy sterowania CNC.

Krótkie porównanie obrabiarek NC i CNC

Obrabiarki automatyczne były wykorzystywane głównie w produkcji wielkoseryjnej. Na początku automatyzacja opierała się na układach mechaniczno- elektrycznych, mechaniczno- hydraulicznych, bądź tylko mechanicznych. Dopiero dzięki rozwojowi ogólnie pojętej informatyki i komputeryzacji, możliwe było zautomatyzowanie obrabiarek, nie tylko dla produkcji wielkoseryjnej, ale także dla produkcji jednostkowej i małoseryjnej. Sterowanie numeryczne obrabiarek polega na kodowaniu alfanumerycznym czynności, kolejności ruchów, parametrów obróbki itd. Układ sterowania CNC charakteryzują się przede wszystkim mniejszymi wymiarami, szybszym działaniem i prostszą obsługą.

Schemat działania

Cały układ obrabiarek CNC zbudowany jest z kilku bloków. Zaczyna się on od nośnika programu. Program ten zostaje wprowadzony w postaci alfabetycznej do czytnika, który przekształca program na ciąg impulsów elektrycznych. Czytniki można podzielić na blokowe i szeregowe.

W przypadku pierwszego rodzaju, wykorzystywane informacji odbywa się blokami, które zawierają wszystkie informacje niezbędne do wykonania czynności, dzięki czemu po wczytaniu sterownik może rozpocząć wykonywanie zleconej czynności. Drugi rodzaj charakteryzuje się wczytywaniem szeregowym. Wiersz po wierszu. Wczytanie całego bloku, wymaga przechowywania w pamięci wczytanych wierszy. Informacje te przechodzą do dekodera, który przekłada wszystkie te informacje, do postaci zrozumiałem przez sterowanie numeryczne. Sygnał pochodzący z tego urządzenia steruje poszczególnymi czynnościami. Obrabiarki można podzielić w zależności od sposobu realizacji ruchów osi obrabiarki na:

  • sterowanie punktowe,

  • sterowanie odcinkowe,

  • sterowanie kształtowe,

Sterowanie punktowe polega na pozycjonowaniu narzędzia w dokładnie określonym punkcie względem przedmiotu. Sterowanie odcinkowe odbywa się po określonym torze i z określoną prędkością. Sterowanie kształtowe jest wykorzystywane w każdym z przypadków, w którym narzędzie musi przechodzić przez konkretnie wyznaczone punkty, na obrabianym przedmiocie. Linia może być złożona z odcinków prostolinijnych, jak i krzywolinijnych.

Co oferuje firma PRO-TECH Binkowski?

Firma PRO-TECH Binkowski specjalizuje się w toczeniu w zakresach Ø 0–400 mm, dł. 0–3000 mm, oraz obróbce metali na tokarce CNC Mazak Quick Turn Nexus II 250-II M i Quick Turn Nexus 400 II M. Dodatkowo, firma oferuje usługi związane z pionowym centrum obróbczym CNC Mazak VTC 300 CII oraz Vertical Center Smart 530 C, co pozwala na frezowanie poziome i pionowe. W swojej ofercie mają także szlifowanie walców o długości maksymalnej 2000 mm, szlifowanie płaszczyzn i otworów, a także profesjonalne ostrzenie narzędzi do skrawania metali. PRO–TECH Binkowski zajmuje się również elektrodrążeniem drutowym o wymiarach 630 x 800 x 500 mm z kątem 30˚ oraz spawaniem T.I.G., M.I.G., aluminium i stali kwasoodpornej.