Kruszywa budowlane to nieodłączny oraz przede wszystkim bardzo potrzebny materiał do przeprowadzania szeroko rozumianych prac budowlanych zarówno tych dotyczących budynków jak i drogowych. W kategorii tej znaleźć możemy wiele różnych rodzajów kruszyw, a my sprawdzimy je pod praktycznie każdym kątem. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące kruszyw budowlanych.
Czym właściwie jest kruszywo budowlane?
Kruszywo budowlane jest rodzajem mineralnego lub też organicznego materiału najczęściej w formie sypkiej, który wykorzystywany jest w trakcie przeprowadzania różnych typów prac budowlanych lub do tworzenia niezbędnych tam elementów takich jak na przykład cegły czy kostka brukowa.
Jak powstaje kruszywo budowlane?
W zależności od tego, jakim sposobem pozyskuje się dany rodzaj kruszywa, możemy podzielić je na:
- Kruszywo naturalne (drobne) - Jest to rodzaj kruszywa w postaci całkowicie rozdrobnionej, a należą do nich między innymi żwir, piasek i otoczaki.
- Kruszywo naturalne (łamane) - Są to również naturalne kruszywa, które jednak powstają poprzez łamanie większych bądź mniejszych skał. Dzięki temu procesowi mamy dostęp do takich kruszyw jak na przykład grys czy tłuczeń.
- Kruszywo sztuczne - Powstają one najczęściej poprzez obróbkę termiczną bądź mechaniczną i wyróżnić tu możemy takie kruszywa jak na przykład kermazyt.
- Kruszywo pochodzące z recyklingu - Są to kruszywa w formie gruzu, które pochodzą od wcześniej już używanych materiałów takich jak cegły, płytki ceramiczne czy płyty betonowe.
Jakie uziarnienie mogą mieć kruszywa budowlane?
Kruszywa budowlane zazwyczaj mają rozmiar uziarnienia w przedziale od 0,0063 mm aż do 250 mm. W związku z tym w branży budowlanej wyróżnia się kruszywa: wypełniające, drobne, grube oraz bardzo grube i każde z nich stosowane jest do innego typu prac.
Najpopularniejsze rodzaje kruszyw budowlanych
Wśród najczęściej stosowanych w budownictwie kruszyw wyróżnić możemy:
- Piasek - Najlepiej nam znane kruszywo, które może być pozyskiwane z kopalni lub rzek. W budownictwie piasek wykorzystuje między innymi się do tworzenia mieszanki betonowej bądź też jako wypełniacz po ułożeniu kostki brukowej.
- Żwir - Stosunkowo grube kruszywo, które stosuje się zazwyczaj jako podsypkę.
- Tłuczeń - Są to łamane skały, które stosuje się do podsypywania podkładów kolejowych.
- Otoczaki - Kruszywo, które bardzo często możemy spotkać w wielu ogrodach jako element dekoracyjny.
Skąd możemy wziąć kruszywa budowlane?
Kruszywa budowlane oferowane są przez wiele różnych firm zajmujących się ich wydobyciem lub wytwarzaniem. Chcąc kupić kruszywo najwyższej jakości warto skorzystać z oferty zakładu górniczego Kamyczek.