Gaśnice są prostymi urządzeniami, które pomagają w wypadku wybuchu pożaru szybko ugasić ogień. Gaśnice powinny znajdować się we wszystkich obiektach użytku publicznego, a także firmach. Korzystanie z gaśnic wiąże się z koniecznością przeprowadzania ich legalizacji. Sprawdź, jak często należy wykonywać legalizację gaśnicy!

Zalety gaśnicy


Większość osób nie myśli o tym, jak ważne są gaśnice, dopóki nie są zmuszone z nich skorzystać. Gaśnica powinna zawsze być sprawna, aby na wypadek pożaru możliwe było szybkie i bezpieczne skorzystanie z niej. Gaśnice w firmach, które nie dbają o regularne przeglądy i legalizację, na pewno nie mogą zostać nazwane bezpiecznymi.

Gaśnice mają wiele zalet - przede wszystkim są rozmieszczone w wielu miejscach w budynku, dostęp do nich jest szybki i prosty, a użycie nie przysparza wielu kłopotów. To środek, który z pewnością pomoże w ugaszeniu niewielkiego pożaru, a jeśli zagrożenie jest duże, to może pomóc w ewakuacji zagrożonych ogniem osób.  Jak mówi nam ekspert firmy Mar-Poż Naprawa i sprzedaż gaśnic, koniecznie należy dbać o to, aby wszystkie gaśnice miały legalizację.

Legalizacja gaśnic - jak często należy to wykonywać?

Legalizacja gaśnic oznacza nic innego, jak regularne, coroczne przeglądy gaśnicy. Muszą one być wykonane w autoryzowanych punktach ochrony przeciwpożarowej i są potwierdzeniem faktu, że gaśnica jest sprawna i może w razie pożaru być bezpiecznie użyta.

Wiele osób myśli, że skoro gaśnica ma gwarancję producenta, to nie jest konieczna jej legalizacja. Jednak gwarancja nie jest potwierdzeniem tego, jaki jest aktualny stan gaśnicy, gwarancja może mieć zastosowanie w sytuacji, kiedy nowa gaśnica nie przejdzie legalizacji - można wtedy skorzystać z prawa do gwarancji i otrzymać albo nową gaśnicę od producenta, albo zwrot pieniędzy za wadliwy produkt. Legalizacja jest koniecznym i niezbędnym uzupełnieniem każdej gwarancji, legalizację należy wykonywać co rok.

Czy legalizacja jest konieczna w każdym obiekcie?

Właściciele firm zastanawiają się często, czy rodzaj lub charakter wykonywanej w obiekcie pracy ma znaczenie przy tym, jak często wykonywać legalizację. Tak naprawdę, należy co roku legalizować wszystkie gaśnice w obiekcie. Jest to związane z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 roku. W tym rozporządzeniu określone jest, że obowiązkiem właściciela lokalu jest utrzymanie gaśnic w dobrym stanie.