Domy czy obiekty ogrzewane przy pomocy pieców opalanych paliwem stałym są dość często spotykane w naszym kraju. Najpopularniejszym paliwem stałym wykorzystywanym w piecach jest węgiel, którego znajdziemy wiele rodzajów w ofertach firm zajmujących się sprzedażą węgla. Osoby chcące postawić na ekologiczne rozwiązania związane z opałem powinny zainteresować się nie tylko węglem kamiennym czy brunatnym, ale również pelletem i ekogroszkiem.

Wysokiej klasy węgiel kamienny

Jeśli do ogrzewania wykorzystujemy węgiel kamienny, to powinniśmy zadbać o korzystanie z wysokokalorycznego węgla, który będzie dostosowany do spalania w naszym piecu. Węgiel dzieli się na wiele rodzajów, a podstawowy podział obejmuje grubość węgla. W ofercie firm zajmujących się sprzedażą węgla kamiennego znajdziemy węgiel typu kostka, orzech czy też groszek. Węgiel dopasowany do naszych potrzeb pod względem granulacji i kaloryczności z pewnością będzie dobrym wyborem. Stosowanie odpowiedniego węgla jest bardzo ważne, gdyż piece w większości dostosowane są do spalania konkretnego rodzaju węgla, zwłaszcza jeśli piec wyposażony jest w automatyczny podajnik, to granulacja węgla ma kluczowe znaczenie. Odpowiednia jakość i kaloryczność węgla pozwala na ekonomiczne i oszczędne ogrzewanie obiektów, dlatego warto korzystać z oferty takich firm jak Agarex, które zapewniają najwyższej jakości węgiel oraz fachowe doradztwo przy zakupie.

Zalety ekogroszku

Dużą popularnością cieszy się wykorzystywanie w celach opałowych ekogroszku. Do produkcji ekogroszku wykorzystywany jest wysokoenergetyczny węgiel o niskiej zawartości siarki, dzięki czemu ekogroszek jest bardzo kaloryczny, a podczas spalania go nie powstaję dużo zanieczyszczeń. Szukając wydajnego materiału opałowego, który pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania, warto zainteresować się ekogroszkiem. Tego typu materiał opałowy występuje w postaci niewielkich ziaren oraz wymaga zapewnienia dobrych warunków spalania, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup ekogroszku powinniśmy się upewnić czy w naszym piecu może być on prawidłowo wykorzystywany. Dużą zaletą ekogroszku jest niska emisja szkodliwych związków do atmosfery, dzięki czemu ogrzewanie ekogroszkiem jest stosunkowo przyjaznym naturze rozwiązaniem.

Ekologiczny materiał opałowy, czyli pellet

Węgiel kamienny i brunatny to materiały opałowe, które wydobywane są ze złóż, które powstały głównie w erze paleozoicznej (karbon). Eksploatacja takiego złoża jest kosztowna, a wraz z wyczerpywaniem się bardziej dostępnych złóż koszty wydobycia węgla stale rosną. Ciekawą alternatywą dla węgla jest wysokiej jakości pellet, czyli materiał opałowy wytwarzany z biomasy (np. trocin). Pellet jest wykorzystywany zarówno do ogrzewania  gospodarstw domowych jak i w przemyśle. Materiał opałowy wytwarzany z biomasy jest ekologiczny nie tylko ze względu na produkcję z materiałów odnawialnych, ale również małą emisję zanieczyszczeń przy spalaniu.