Konieczność zabezpieczenia często wrażliwych na uszkodzenia powierzchni stalowych może być motywowana różnymi czynnikami. Choć w zdecydowanej większości przypadków chodzi o ochronę materiału przed wpływem warunków środowiskowych, to czasami potrzeba ta wynika z rygorystycznych warunków transportowych. Do zrealizowania tego celu obecnie wykorzystuje się m.in. metodę fosforowania manganowego. Na czym polega?

Czym jest fosforowanie manganowe?


Pomimo tego, że sama nazwa mogłaby wskazywać, iż mamy tutaj do czynienia z procesem niezwykle skomplikowanym, to same założenia nie są tutaj tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Z chemicznego punktu widzenia fosforowanie manganowe umożliwia wytworzenie na powierzchniach stalowych fosforanu manganu. Otrzymana w ten sposób mikroskopijnej grubości powłoka charakteryzuje się dużą kruchością i wytrzymałością. W tym miejscu trzeba również podkreślić, że warstwa fosforanowa wykazuje doskonałe właściwości w zakresie absorbowania olejów oraz pozostałych środków poślizgowych.

Sprawia to, iż znajduje ona swoje wyjątkowe zastosowanie w przypadku maszyn pracujących w warunkach wzajemnego tarcia. W połączeniu z preparatem poślizgowym kryształki manganu tworzą swoisty rodzaj pasty polerskiej. Uzyskany w procesie fosforowania podkład staje się powłoką konwersyjną, gwarantującą najwyższy stopień ochrony przed ewentualnością pojawienia się ognisk korozyjnych. Powłoki manganowe są również skutecznym i nierozpuszczalnym w wodzie izolatorem elektrycznym. Co jeszcze warto wiedzieć?

Korzyści wynikające z fosforowania manganowego


Fosforowanie manganowe rozumiane w kategoriach procesu technologicznego niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści, aczkolwiek można wyróżnić kilka najważniejszych. Warto zacząć od tego, iż czasowo chroni ono różnego rodzaju materiały stalowe zgromadzone np. na magazynie przed skutkami niewłaściwego składowania. Fosforowanie zwiększa również przyczepność powłok lakierowanych, poprzez podniesienie odporności na korozję. Za największą zaletę specjaliści uważają jednak wyraźne zmniejszenie współczynników tarcia, a co za tym idzie, eksploatacji najistotniejszych komponentów współpracujących w warunkach intensywnego oporu maszyn.

Oczywiście fosforowania manganowego nie da się przeprowadzić w warunkach warsztatowych. Wszyscy inwestorzy, którzy chcieliby skorzystać z takiej usługi, powinni zwrócić uwagę na ofertę firmy Galvanica, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu jest w stanie zagwarantować zarówno indywidualne podejście do każdego zlecenia, jak i atrakcyjne warunki cenowe. W ramach ciekawostki trzeba wspomnieć również o tym, że tego typu powłoki mogą być wykonywane na powierzchniach aluminiowych, żeliwnych, cynkowych czy nawet kadmowych.