Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, głównie ze względu na wszechstronne zastosowanie. Jednak przed wykorzystaniem surowego drewna należy poddać je obróbce. Jedną z metod przygotowania materiału jest przecieranie drewna, które wykonuje m.in. tartak Piotra Piotrowskiego. Sprawdź, na czym polega ten sposób obróbki i w jakim celu jest wykonywany.

Na czym polega przecieranie drewna, które dostępne jest w ofercie tartaku Piotra Piotrowskiego?

Przecieranie drewna, które oferuje tartak Piotra Piotrowskiego z siedzibą w Sobolewie to jedna z metod obróbki drewna. Polega ona na przepiłowaniu okrągłego surowego drewna przy pomocy odpowiednich maszyn, takich jak m.in. piły. W wyniku przeprowadzenia tego procesu powstaje surowiec nazywany tarcicą, który przetwarzany jest dalej, aż do uzyskania pożądanego produktu. Tarcica może występować w postaci desek, bali, belek czy listew. Przedstawiciel tartaku Piotra Piotrowskiego dodaje:

Przecieranie drewna, które oferujemy naszym klientom to tak naprawdę niezbędna do wykonania praca, jeśli chcemy cokolwiek zrobić tym materiałem dalej. W wyniku przetarcia otrzymujemy tarcicę, jednak zanim trafi ona do stolarza, najpierw jest sezonowana oraz suszona.

Możemy wyróżnić aż siedem rodzajów obróbki drewna, jaką jest jego przecieranie m.in. przetarcie krzyżowe, połówkowe, styczne, promieniowe, dwukrotne, jednokrotne i jedno- dwu- lub wielodzielne.

Gdzie wykorzystywana jest tarcica, czyli surowiec powstający w wyniku przecierania drewna?

Oferowane przez tartak Piotra Piotrowskiego przecieranie drewna jest pierwszym i niezbędnym etapem jego obróbki. Tarcica, czyli surowiec, który powstaje w wyniku przecierania drewna, ma szerokie zastosowanie. Najczęściej jest ona wykorzystywana w budownictwie jako drewno konstrukcyjne i budowlane. Odpowiednio wysuszona tarcica charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dlatego chętnie wykorzystywana jest np. jako element, który przenosi obciążenie dachu na ściany budynku. Tarcica znajduje również zastosowanie jako materiał, z którego powstają meble, podłogi i parkiety, okna, schody oraz elementy wykończenia wnętrz.

Tartak Piotra Piotrowskiego zajmuje się również sprzedażą m.in. łat, krokwi, desek budowlanych i szalówkowych, sztachet i podwalin. Ponadto doświadczona kadra pracownicza tartaku przyjmuje zamówienia na wykonanie więźby dachowej oraz zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości drewna przeznaczonego na opał.