Recykling katalizatorów to proces, który przynosi ogromne korzyści środowisku naturalnemu i przemysłowi zajmującemu się składowaniem odpadów. Kiedy firmy zajmujące się recyklingiem katalizatorów, takie jak JTDMA Joanny Janiak mówią o tym procesie, często są lekceważone. Tymczasem warto oddać katalizator do skupu i uzyskać w związku z tym odpowiednią zapłatę.

Jak odbywa się recykling katalizatorów?

Proces recyklingu katalizatorów jest konieczny ze względu na możliwość odzyskania niektórych części oraz zadbania o środowisko naturalne. Polega na:
  • poddawaniu metalowych osłon katalizatorów działaniu kwasu dekanowemu,
  • sortowaniu monolitów ceramicznych ze względu na zawartość metali szlachetnych,
  • frezowaniu monolitów ceramicznych,
  • pobieraniu surowej próbki,
  • mieszaniu i mieleniu surowej próbki,
  • analizie chemicznej ze względu na zawartość metali szlachetnych,
  • uzyskaniu i sprzedaż produktu końcowego.
Recyklingiem katalizatorów zajmuje się tym firma JTDMA Joanny Janiak z miejscowości Fabianki w województwie kujawsko-pomorskim.

Jakie są zalety recyklingu katalizatorów?

Recykling katalizatorów ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Do zalet można zaliczyć między innymi:
  • ochrona ograniczonych zasobów – ponowne wykorzystanie komponentów pochodzących z recyklingu zmniejsza obciążenie związane z wydobywaniem nowych materiałów z ziemi;
  • zmniejszenie ilości odpadów wysyłanych na składowiska – konwertery, które nie są już używane, zwykle trafiają na składowiska odpadów. Recykling katalizatorów zapobiega zajmowaniu przez te komponenty miejsca na składowiskach i rozpadowi na drobne cząstki, które mogą dostać się do źródeł wody i je zanieczyścić;
  • klienci mogą zarabiać na sprzedaży katalizatorów – metale szlachetne znajdujące się w katalizatorach czynią je cennymi aktywami i mogą zapewnić wysoki zwrot z inwestycji. Każdy konwerter posiada inną ilość i gatunek materiału, który dokładnie analizuje się przed złożeniem oferty klientom.
Na recyklingu katalizatorów zyska nie tylko środowisko naturalne i przemysł, lecz także osoby, które te katalizatory oddają do skupu, otrzymując za to odpowiednio wysoką kwotę.

Dlaczego warto katalizatory poddawać recyklingowi?

Katalizatory warto oddawać do skupów, na przykład do firmy JTDMA Joanny Janiak, z kilku powodów. Oprócz ochrony środowiska naturalnego chodzi tu także o ograniczenie energii potrzebnej do pozyskania metali i o bezpieczeństwo pracowników, którzy się tym zajmują. Około 5% energii, którą zużywa się na całym świecie, jest wykorzystywane do mielenia skał, z których wydobywa się metale. Pozyskanie rudy metali i wytwarzanie metali jest procesem pracochłonnym i energochłonnym, wymagającym ekstensywnego wydobycia, kosztownych procesów i szkodliwych zabiegów chemicznych. Ruda platyny musi być wydobywana z głębokich tuneli, co wymaga dużo energii do kopania, a duża ilość rudy jest potrzebna do uzyskania znacznej ilości produktu końcowego platyny. Po wydobyciu rudę platyny należy poddać obróbce chemicznej, aby uzyskać metal. Taki proces nie tylko zanieczyszcza środowisko, lecz także jest również szkodliwe dla pracowników kopalń.