Rodzajów agregatów prądotwórczych jest naprawdę wiele. Wyróżnić można niebywale wydajne generatory prądu o mocy nawet 100 kW, a także mniejsze urządzenia 40 i 20 kW. Ze względu na zastosowanie można wyróżnić zaś agregaty prądotwórcze budowlane, przemysłowe, wojskowe, ogólnego przeznaczenia czy te do wykonywania różnych prac na zewnątrz. Rozróżniając typy generatorów prądu, należy zwrócić zaś szczególną uwagę na sposób ich zasilania. Najczęściej posiadają one silniki wysokoprężne, o które w odpowiedni sposób trzeba dbać. O tym opowiada fachowiec Adam Wrona, który oferuje naprawy agregatów prądotwórczych w swojej pracowni działającej w miejscowości Wieprz.

Dlaczego serwis agregatów prądotwórczych jest tak ważny?

Serwis agregatów prądotwórczych ważny jest po to, by mieć pewność, iż urządzenie spełnia swoje funkcje i nie traci fabrycznych własności technicznych. Ważne są zatem nie tylko naprawy w przypadku wykrycia małej usterki lub poważnej awarii, ale niebywale istotne jest również konserwowanie urządzenia. Jak tłumaczy serwisant Adam Wrona, dzięki procedurom konserwacji silników wysokoprężnych i innych podzespołów agregatów prądotwórczych utrzymywana jest najwyższa jakość jego pracy, a oddalane jest widmo wykonania droższej wymiany najważniejszych elementów urządzenia na czele z jednostką napędową.

Serwis daje również pewność, że generator prądu w momencie, w którym będzie szczególnie potrzebny na budowie, przy weselu plenerowym, koncercie czy pracach remontowych, zapewni odpowiednią moc i ilość energii elektrycznej. Adam Wrona zwraca zatem uwagę na to, by duży nacisk kłaść na zwiększoną ilość testów diagnostycznych. Zapewni to redukcję ryzyka wystąpienia usterki do minimum. Co, jeśli przydarzy się jednak awaria agregatu?

Na czym polega naprawa agregatów prądotwórczych?

Adam Wrona prowadzący swoją pracownię serwisową we Wieprzu przyjmuje do napraw zarówno agregaty jednofazowe, jak i te trójfazowe, z rozruchem ręcznym lub elektrycznym, o mocy 100 czy 20 kW, a także zasilane ropą lub benzyną bezołowiową 95. Liczyć można również na naprawy, niezależnie do marki sprzętu. Błyskawiczna pomoc i serwis z wykorzystaniem części oryginalnych oraz zamiennych w klasie OEM, gwarantowana jest m.in. dla właścicieli generatorów prądu FOGO. Na czym zaś polega naprawa agregatów prądotwórczych?

Usługi naprawcze urządzeń wytwarzających prąd mogą dotyczyć usuwania awarii układu wydechowego, układu paliwowego, instalacji elektrycznej prądu stałego, jednostki napędowej czy też systemu sterowania. Prócz usunięcia źródła problemu i szkód, które ono przyniosło, ważne jest też wykonanie działań kontrolnych i konserwacyjnych. Przy naprawach są one niezbędne dla przywrócenia pełnej funkcjonalności maszyny. Adam Wrona oferuje zatem:

  • wymianę płynów eksploatacyjnych i filtrów,
  • testy amortyzatorów zespołu, a także akumulatorów i alternatorów,
  • sprawdzanie jakości połączeń elektrycznych i połączeń silniki-prądnica,
  • kontrolę układu smarowania i chłodzenia,
  • kontrolę pracy turbosprężarki,
  • pomiar rezystancji izolacji prądnicy,
  • test obciążeniowy.

Czym jest test obciążeniowy dla agregatów prądotwórczych wysokoprężnych?

W przypadku agregatów prądotwórczych z silnikami wysokoprężnymi bardzo ważne są również specjalne testy pod obciążeniem. W uproszczeniu można mówić o rozgrzaniu generatora i poddaniu  go około 70-procentowemu obciążeniu, co pozwala wykryć wiele wad przed ich pogłębieniem się. Taki test i zarazem zabieg konserwacyjnym przyrównać można do testowania silników Diesel w samochodach oraz do wypalania ich filtrów DPF.