W branży motoryzacyjnej, budownictwie, energetyce czy też przemyśle spożywczym niezwykle ważne w ich funkcjonowaniu są odlewy aluminiowe różnej wielkości, wytrzymałości i przeznaczenia. Podczas produkcji elementów odlewniczych z aluminium niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej techniki prac, z zastosowaniem konkretnej technologii i zachowaniem poprawności przeprowadzenia procesu odlewniczego. Zobaczmy zatem, jak odlewa się aluminium?

Czym jest odlewnictwo stopów aluminium?

Stopem aluminium nazywamy stopione aluminium z jednym lub większą ilością metali (choć nie koniecznie), które stanowić będą o właściwościach danego materiału. Glin czysty jest niezwykle plastyczny a ze względu na małą gęstość rzędu 2,7 g/cm3 jest uważany za tzw. metal lekki, chętnie używany jest w przemyśle lotniczym i transporcie czy też do produkcji przewodów elektrycznych. Stopy aluminium dzielą się na odlewnicze i do obróbki plastycznej. Do odlewniczych zalicza się stopy wieloskładnikowe o większej zawartości pierwiastków stopowych (5–25%) np. z krzemem, z krzemem i magnezem, z krzemem, miedzią, magnezem i manganem, z krzemem, miedzią, niklem, magnezem i manganem.

Tworzy się je zwykle w procesie odlewania, czyli wypełniania przygotowanych form ciekłym metalem lub stopem. Można w ten sposób produkować elementy typu tłoki, silniki, obudowy i narzędzia.

O czym trzeba pamiętać podczas wykonywania odlewów?

Ważną kwestią podczas wykonywania odlewów aluminium np. w firmie Alu-Pol M.Domagała&S.Kaczmarczyk G.Kuleszewicz&T.Radzion Spółka Jawna, jest dobór odpowiedniego rodzaju formy, jednorazowej lub wielokrotnego użytku dostępnego w określonej technologii wytwarzania. Proces odlewania składa się z kilku etapów, Po pierwsze należy zadbać o wykonanie elementów formy odlewniczej wraz ze rdzeniami odwzorowujących kształty wewnętrzne przedmiotu. Wypełnia się je ciekłym metalem, wyciąga z formy i poddaje ostatecznemu formowaniu i obróbce końcowej.

Wyróżnia się między innymi technologię kokili grawitacyjnych lub w formach niskociśnieniowych.