Specyfika niektórych firm wymusza na nich używanie w codziennej działalności nietypowych maszyn. Urządzenia te niejednokrotnie wykonywane są na zamówienie w pojedynczych egzemplarzach. Dawniej ich produkcja była droga i czasochłonna. Elementy maszyn były wytwarzane za pomocą ręcznych obrabiarek, co wpływało ujemnie na precyzję ich  wykonania. Dzisiaj z pomocą przychodzi technologia, a dokładniej obrabiarki CNC. Na czym polega ich przewaga?

Czym są obrabiarki CNC?

Obrabiarki CNC to urządzenia, w których sterowanie samą fazą obróbki materiałów jest całkowicie powierzone komputerowi. Znajdziemy wśród nich odpowiedniki urządzeń obsługiwanych ręcznie takich, jak tokarki, frezarki czy wiertarki. Udział człowieka w obsłudze obrabiarki CNC ogranicza się do stworzenia cyfrowego projektu elementu i zaprogramowania na jego podstawie pracy maszyny. Komputerowa kontrola ruchów urządzenia umożliwia obróbkę z precyzją nieosiągalną dla człowieka oraz znacznie skraca czas wykonania przedmiotu. Firmy oferujące usługi CNC, takie jak Profil z Bydgoszczy, są w stanie w krótkim terminie wykonać nietypowe elementy najwyższej jakości.

Możliwości maszyn CNC – produkcja według potrzeb

Sama obróbka w urządzeniach sterowanych numerycznie przebiega podobnie jak w tradycyjnych obrabiarkach. Frezowanie czy toczenie metodą CNC zapewnia jednak dokładność do setnych części milimetra i gwarantuje pełne odzwierciedlenie projektu. Technika ta stosowana jest szeroko zarówno w produkcji seryjnej, jak i przy tworzeniu pojedynczych elementów. Obrabiarki CNC używane są we wszystkich gałęziach przemysłu, a szczególnym ich zastosowaniem jest wykonywanie niestandardowych narzędzi na zamówienie klienta takich, jak wykrojniki czy formy wtryskowe.

Jak przebiega obróbka sterowana cyfrowo?

Proces obróbki CNC składa się z trzech faz. Pierwszą z nich jest stworzenie trójwymiarowego projektu w postaci elektronicznej. Używa się w tym celu specjalnego oprogramowania wspieranego komputerowo – CAD. Następnie gotowy projekt jest przetwarzany przez program wspomagający wytwarzanie (CAM) na instrukcję ruchu, która służy do zaprogramowania obrabiarki. Po umieszczeniu materiału w tak przygotowanej maszynie następuje właściwa obróbka. Element roboczy (np. frez) wykonuje z najwyższą precyzją zaprogramowane ruchy, w wyniku czego powstaje przedmiot idealnie odzwierciedlający zaprojektowany komputerowo model.

Trudno przecenić zalety obróbki CNC. O przewadze maszyn sterowanych numerycznie nad zwykłymi obrabiarkami decydują przede wszystkim wysoka dokładność, możliwość uzyskania nieskończonej ilości detali i oszczędność materiału.