Palety drewniane jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są z drewna. To podstawowa forma do przechowywania rozmaitych produktów oraz do ich przewożenia. Bardzo często wykorzystywane są w różnorodnych branżach takich jak przemysł, wykańczanie wnętrz, stolarstwo. Palety drewniane są bardzo rozpowszechnione, choć można spotkać się wariantami wykonanymi z plastiku oraz metalu. Obecnie rynek oferuje rozmaite wymiary i formy tych pojemników.

Palety drewniane to rewelacyjny sposób do magazynowania rozmaitych produktów. Ich główną zaletą jest stosunkowo niska cena, proste przechowywanie a co najważniejsze wspaniale się sprawdzają w trakcie transportu. Mimo niepozornej budowy palety drewniane są bardzo wytrzymałym i ekologicznym produktem. Z kolei metalowe wersje wybierane są głównie przez duże przedsiębiorstwa należące do branży przemysłowej. Jednak są one dość drogie i do tego bardzo ciężkie. Tymczasem powoli odchodzą one do lamusa na rzecz drewnianych, ponieważ tylko tego typu palety jest przyjazny środowisku. Należy wiedzieć, że specyficzna budowa tych pojemników pozwala układać na ich powierzchni mniejsze formy. Pozwala to sprawić, że przestrzeń do magazynowania jest w pełni wykorzystana.

Rodzaje palet drewnianych.

Obecnie można wyróżnić kilka typów palet drewnianych dostępnych na polskim rynku. Najczęściej spotykane są europalety. Mogą mieć one rozmaite wymiary, a co najważniejsze mają one ściśle określone normy oraz wymogi. Jest to związane z ich sposobem przewozu, a zasady ustalone przez Unię Europejską i jej standardy. Zazwyczaj posiadają one skrót „EUR”, który pozwala rozróżnić je na tle innych palet. Wersja oznaczona przy pomocy symbolu „ISO” określa rodzaj przemysłowy tego pojemnika. Niestety nie są one objęte żadnymi restrykcjami, w związku z tym często wykonane są ze słabej jakości materiałów. Natomiast palety chemiczne opisywane są przy użyciu znaku „CP”. Oczywiście ten wariant musi spełniać specyficzne wymagania, ponieważ służą do przewożenia chemicznych substancji, które bywają niebezpieczne dla otoczenia. Dodatkowo spotkać można palety niestandardowe o wyjątkowych kształtach i rozmiarach. Są one głównie wykorzystywane na nietypowych liniach produkcyjnych i taśmociągach.

Rozmaite zastosowania palet drewnianych.

Palety są bardzo „wdzięcznym” materiałem w tworzeniu rozmaitych konstrukcji. Wiele osób wykorzystuje je do budowy mebli, schodów, huśtawek. Okazuje się, że projektanci wnętrz zaczęli stosować je do budowy parkietów. Wiąże się to z dużym trendem przetwarzania tworzyw czy materiałów w coś nowego. Ma to ogromne znaczenie ekologiczne. Natomiast ludzie zaczęli mocno stawiać na produkty przyjazne środowisku. W związku z tym są obecne na polskim rynku ekologiczne przedsiębiorstwa produkujące palety drewniane. Jednym z nich jest firma TYSZKO, która od roku 1991 wiedzie prym na terenie województwa lubelskiego w wytwarzaniu tego typu produktów. Ich oferta z roku na rok jest unowocześniana, a co za tym poszerzana. Dlatego ich palety drewniane stworzone są z dużą starannością.