Przemysł metalurgiczny święci w Polsce prawdziwe triumfy, czego dowodem są szybko rosnące wskaźniki ilości produkowanych prefabrykatów i elementów konstrukcji stalowych. Mowa nie tylko o elementach małych konstrukcji czy wielkopowierzchniowych halach magazynowych, ale także o mniejszych wyrobach w postaci kratownic pomostowych i stopni schodowych. Ich rodzajów i sposobu wykorzystania jest bardzo dużo, a konkretne typy są dobierane do różnego rodzaju zastosowań i wymagań technicznych w konstrukcjach. Z przeglądem najpopularniejszych krat można zapoznać się w kolejnych częściach artykułu.

Czym są kratownice pomostowe?

Kratownice pomostowe to nic innego jak elementy konstrukcyjne o różnym zastosowaniu oraz przeznaczeniu. Produkowane są z wielu gatunków stali, a największą popularnością cieszą się kraty stalowe ocynkowane, nierdzewne oraz kwasoodporne. Sprawdzają się między innymi w zakładach przemysłowych przy konstrukcji pomostów komunikacyjnych, ramp technicznych i najazdowych,schodów przeciwpożarowych i ewakuacyjnych. Dużą zaletą krat jest zaś to, że mogą one mieć różne przekroje elementów nośnych co wpływa na ich nośność, masę własną, różny rozstaw oczek, a także odmienne wymiary i kształty. Na rynku dostępne są zarówno kratownice prostokątne, kwadratowe, okrągłe i wycinane w inne skomplikowane kształty. W zależności o wymagań i warunków technicznych mogą być wykonane jako antypoślizgowe tzw. serrated. Często w konstrukcjach łączone są one z innymi materiałami jak beton, szkło czy drewno.

Jeśli chodzi zaś o podstawowe parametry kratownic pomostowych, należy wyróżnić następujące dane techniczne:

  • gatunek stali,
  • technologię wykonania ( zgrzewane, prasowane),
  • wysokość i grubość w mm,
  • wymiar nośny (wymiar pomiędzy podporami) w mm,
  • maksymalne obciążenie równomiernie rozłożone na m2 w kg,
  • maksymalne obciążenie punktowe (200x200 mm) w kg,
  • masę metra kwadratowego w kg,
  • rozstaw oczek w mm,
  • wykończenie np. antypoślizgowe.

Zastosowanie krat pomostowych

Kraty pomostowe mają niebywale szerokie zastosowanie i cenione są w budownictwie, architekturze, założeniach urbanistycznych, wykończeniach wnętrz, przemyśle, górnictwie, ogrodnictwie, a także w wielu innych branżach. Najwięcej kratownic trafia zaś do zakładów chemicznych, petrochemicznych, energetycznych i produkcyjnych, gdzie stanowią podstawy stanowisk roboczych, podestów, a także schodów. W budownictwie kraty pomostowe służą do tworzenia industrialnych pomostów, ciągów komunikacyjnych, a także kładek komunikacyjnych lub ewakuacyjnych. Wykonuje się z nich również stopnie schodów.

Ciekawym zastosowaniem kratownic jest również wykorzystanie ich jako różnego rodzaju obudów np. maszyn i ścian w infrastrukturze przemysłowej. Są one też elementem architektonicznym elewacji oraz balustrad. Szeroko wykorzystywane są na półki regałów wysokiego składowania, co udowadnia, iż możliwości projektowych jest bardzo dużo.

Kraty zgrzewane czy wciskane?

Jeśli chodzi o procesy produkcyjne kratownic, można wymienić ich zgrzewanie oporowe (kraty zgrzewane) oraz wciskanie w nacinane płaskowniki (kraty wciskane). Różnica między nimi polega na tym, iż pierwsze wykonane są z płaskowników łączonych – zgrzewanych z prętami, natomiast drugie wciskane są z płaskowników, biegnących w dwóch kierunkach. W większości przypadków prócz innego procesu produkcyjnego, a także wyglądu, oba typy produktów nie są od siebie znacząco odmienne. Ich jakość zależy od wielu parametrów technicznych, które wyznacza producent, w tym od klasy materiału wykorzystanego do produkcji.

Testy dowiodły, że kratownice wciskane i zgrzewane produkowane z tej samej stali, nie różnią się znacznie odpornością na uszkodzenia mechaniczne, nośnością czy maksymalnym obciążeniem punktowym. Różnią się nieznacznie swoją masą własną i estetyką wykonania.

Najpopularniejsze odmiany kratownic

W obrocie handlowym jest wiele podtypów kratownic. Najszerzej wyspecjalizowani producenci tworzą je w modelach krat kartonowych, żaluzjowych, krat off-shore, krat nacinanych-serrated, a także krat security mesch. Dużą popularnością cieszą się też kratownice tzw. ciężkie do ruchu kołowego. Na rynku kraty najczęściej występują pod nazwą Wema.

Kratownice WEMA muszą być zgodne z normami DIN 24537 i 24531 dla stopni. Najczęściej zabezpieczone są przed korozją poprzez cynkowanie ogniowe według standardu EN ISO 1461. Opatrzone powinny być też badaniami wytrzymałościowymi oraz różnymi certyfikatami.

Producenci kratownic pomostowych

Producentów kratownic jest w Polsce wielu. Najlepsze firmy mogą pochwalić się sukcesami nie tylko na lokalnych rynkach, ale są obecne na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Inwestorzy zwracają dużą uwagę na szeroką ofertę, doświadczenie i zasięg, ale najważniejsze jest dla nich to, czy są w stanie uzyskać produkty wysokiej klasy. Z tego słynie firma SAKOSTAL, która wyróżnia się produkcją kratownic pomostowych w typowych wymiarach jak i według indywidualnych projektów i koncepcji klientów. W ten sposób powstają wyroby o doskonałych własnościach technicznych i parametrach jakościowych.