Mechanizacja procesów logistycznych, magazynowych, oraz produkcyjnych, odbywa się w dużej mierze dzięki wykorzystaniu technologii przenośników taśmowych. Ich rodzajów jest wiele, zarówno jeśli chodzi o sposób działania – napęd – jakość pracy, oraz zastosowanie, jak i swoją budowę. Poznaj zatem różne konstrukcje przenośników taśmowych.

Konstrukcja przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe mogą znacznie różnić się swoją wielkością, mocą przerobową, czy też zapotrzebowaniem na energię. Różny może być również ich poziom zautomatyzowania. Wszystko to zależy od komponentów napędzających, czy wdrożonych systemów oprogramowania. Obecnie najczęściej spotykać można zatem przenośniki taśmowe oparte o motoreduktor, elektrobęben, a także o przekładnie zębate, pasowe i łańcuchowe. W każdym z tych rodzajów urządzeń, mogą one również posiadać konstrukcje przygotowane ze stali zwykłej, stali zwyklej malowanej proszkowo, ze stali nierdzewnej, czy też z aluminium. Warto przy tym zaś wiedzieć, że ostatni z wymienionych materiałów, nie jest, jak się popularnie przyjęło wcale gorszy jakościowo i mniej żywotny. Ze względu na wysokie własności antykorozyjne, jest polecany do przenośników taśmowych np. dla przemysłu rolnego.

Analizując konstrukcje przenośników taśmowych, warto również podkreślić to, że ich głównym roboczym komponentem są odpowiednie taśmy. Mowa o taśmach PCV, PU, o taśmach silikonowych, filcowych, płytkowych, modularnych, tkaninowo gumowych, a także siatkowo gumowych. Mogą one być zarówno wykonane z różnymi wypustkami, jak i perforacjami. Popularne są również te delikatnie wklęsłe, które pozwalają uniknąć wypadnięcia towaru z taśmociągu.

Rodzaj transporterów

Transportery, czyli inaczej przenośniki taśmowe, mogą być wykonane w formie wznoszącej, poziomej, czy łukowej. Mogą one być również dwukondygnacyjne i bardzo złożone w swojej konstrukcji, posiadając bandy boczne, zgarniaki, zsypy i zasypy, wariatory, falowniki, a także zakończenia nóg w postaci kół! Obecnie na wzgląd różnorodności w typach oraz w budowie tego typu urządzeń, często są one projektowane na specjalne zamówienie. Gwarantuje to między innymi firma TEKMAT, która dystrybuuje również koła pasowe, okleiny na bębny, sprzęgła kłowe, łańcuchu i inne elementy wyposażenia sprzętów do transportu bliskiego.