Estetyka malowanych powierzchni zależy nie tylko od jakości wybranej farby czy lakieru. Dużą rolę odgrywa także kształt oraz włosie samego pędzla. Nie można pomijać tej kwestii przy kompletowaniu narzędzi remontowych. W ten sposób będziemy też w stanie przeprowadzić prace szybciej. Warto zapoznać się zatem z ofertą pędzli, jakie produkuje firma MALWO z miejscowości Mrozy.

Zasady wyboru pędzla

Najczęściej popełniany błąd do zaopatrzenie się wyłącznie w jeden rodzaj pędzla do malowania. Podczas remontu natrafiamy na powierzchnie o różnym kształcie oraz fakturze, dlatego lepiej mieć w zanadrzu co najmniej dwa różne typy, co zdecydowanie ułatwi pracę. Ponadto, jeśli chcemy korzystać z nich w przyszłości, warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Często jeden większy wydatek w dłuższej perspektywie czasu okazuje się zdecydowanie korzystniejszy niż kilka z mniejszymi kwotami. Firma MALWO z Mrozów zajmuje się produkcją takich narzędzi malarskich od 1940 roku, dlatego może zagwarantować swoim klientom niezawodne wyroby. Należy także pamiętać o prostej zasadzie – do dużych powierzchni stosuje się duże pędzle, natomiast do małych – małe.

Rodzaje włosia w pędzlach malarskich

Determinujące pod tym względem będzie to, jakiego rodzaju farba lub lakier będą aplikowane. W przypadku produktów wodorozcieńczalnych zaleca się korzystanie z pędzli o włosiu syntetycznym. Ich budowa sprawia, że nie zostawiają one nieestetycznych śladów po nałożeniu farby. Sprawdzą się w szczególności do farb o wykończeniu satynowym lub z połyskiem. Naturalne włosie z kolei jest o wiele bardziej uniwersalne, ponieważ można je stosować do każdej emulsji. Najlepiej radzą sobie jednak z rozprowadzaniem produktów na bazie organicznych rozpuszczalników. O przeznaczeniu pędzla wiele może powiedzieć także kolor trzonka:

  • niebieski – farby wodne,

  • czerwony – farby rozpuszczalnikowe,

  • brązowy – produkty do malowania drewna.

Zastosowanie poszczególnych typów pędzli

Z pewnością osobie, która okazjonalnie przeprowadza remonty czy naprawy w swoim mieszkaniu, łatwo będzie się pogubić ze względu na mnogość dostępnych modeli pędzli. Rodzaj włosia czy kolor trzonka to bowiem niejedyne kryteria podziału tych akcesoriów. Bardzo ważny jest także kształt oraz wielkość narzędzia. Od tego zależy, do jakich powierzchni możemy je wykorzystać. I tak na przykład te o szerokiej części roboczej to ławkowce przeznaczone do aplikacji farb na ściany oraz sufity, ich wcześniejszego gruntowania oraz odpylania po szlifowaniu. Nieco mniejsze z kolei to „tapetowce”, które posłużą do nakładania kleju na pasy tapety. Za pomocą modeli płaskich można wykańczać wszelkie niewielkie powierzchnie gładkie, na przykład metalowe, drewniane lub z płyty g-k. Nadadzą się także do malowania ościeżnic bądź drewnianych mebli.

Niezwykle użyteczne okażą się także pędzle kątowe, okrągłe czy też zupełnie małe. Wszystkie są przeznaczone do prac wymagających precyzji lub aplikacji farby w trudno dostępnym miejscu. Pierwsze idealnie sprawdzają się w przypadku kaloryferów żebrowych oraz ażurowych konstrukcji, drugie zaś przy powierzchniach strukturalnych, o znacznej porowatości bądź narożnikach ścian. Warto także zwrócić uwagę na specjalne pędzle bez trzonka, służące do malowania dekoracyjnych wzorów, podobnie jak typy skośne – ze ściętym pod niewielkim kątem włosiem. Jeśli natomiast chodzi o lakierowanie parkietu, to do tego zadania przeznaczone są tak zwane splatery, których szerokość wynosi nawet 20 cm.