Miedź jest obecna w praktycznie wszystkich urządzeniach elektronicznych dostępnych obecnie na rynku. Znajdziemy ją również w kablach, które towarzyszą każdemu z nas w życiu codziennym, zarówno w miejscu naszego zamieszkania, w pracy, czy też w miejscach publicznych. Dzięki niej wszystkie urządzenia mają stały dostęp do energii elektrycznej, a my możemy z nich swobodnie korzystać. Co jednak zrobić z kablami, które nie nadają się już do użytku? W jaki sposób je zutylizować?

Recykling ważna sprawa

Obecnie coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu środowiska i o konsekwencjach jakie się z tym wiążą. Trudno zaprzeczyć, że składowanie miliardów ton śmieci, często takich, które nie ulegają rozkładowi, ma negatywny wpływ na naszą planetę i jakość naszego życia. Dlatego też, tak istotne jest dbanie o segregację odpadów i przerabianie tych, które mogą być powtórnie wykorzystane, tak jak miedziane kable. Miedź jest w końcu jednym z najcenniejszych materiałów, które pojawiają się w skupach złomu i nie bez powodu oferuje się za nią najwyższe stawki. Wynika to przede wszystkich z faktu, że produkty miedziane poddane przetworzeniu zmieniają się w nowe przedmioty, których posiadają dokładnie takie same parametry jak produkt pierwotny. Miedź jest pod tym względem wyjątkowa -  w procesie recyklingu nie traci ona swoich właściwości.

Sposób przerabiania miedzi

Technika przerabiania miedzi nie należy do skomplikowanych. Zazwyczaj składa się ona z kilku etapów, takich jak:

  • Umieszczenie złomu miedzianego w piecu.

  • Przetopienie złomu pod wpływem temperatury

  • Redukcja miedzi

  • Wylanie przetopionej miedzi

Dodatkowo, w przypadku kiepskiej jakości złomu, możemy spotkać się z dodatkowym etapem oczyszczania na początku. Odbywa się to za pomocą kwasu siarkowego, w którym umieszczone zostaną miedziane elementy.

Jak długo miedź może być poddawana recyklingowi?

Co ciekawe, recykling zupełnie nie wpływa na trwałość miedzi, a jeśli proces ten zostanie wykonany poprawnie możliwe jest niemalże całkowite odzyskanie tego produktu bez ubytków w jej właściwościach. Szacuje się, że nawet 80% miedzi znajdującej się teraz na rynku, może pochodzić z recyklingu. To kolejny argument, potwierdzający to, że warto przerabiać miedziane kable i oddawać je do skupów takich jak Skup złomu Rafpol.

Firma Rafpol specjalizuje się w skupie złomu i akumulatorów. Oferuje usługi dla osób prywatnych i firm z okolic Sokołowa Podlaskiego, Siedlec, Mińska Mazowieckiego i innych miast. Rafpol skupuje różne typy akumulatorów (standardowe, kwasowo-ołowiowe, żelowe) oraz różne rodzaje złomu (stalowe, żeliwne, metale kolorowe). Firma oferuje własny odbiór złomu i akumulatorów oraz szybką zapłatę za przekazane materiały. Dba o odpowiedzialną segregację złomu i utylizację akumulatorów zgodnie z przepisami ochrony środowiska.

Ceny w skupach

Nie da się jednoznacznie określić kwoty, którą możemy otrzymać w skupie za posiadane kable. Zależy ona przede wszystkim od zawartości miedzi w kablu i zwykle waha się od 20 do 25 złotych za kilogram, ale zdarza się, że jest jeszcze wyższa.