Wózek widłowy określany także jako wózek jezdniowy podnośnikowy jest kołowym pojazdem mechanicznym o prostej konstrukcji. Wykorzystywany jest to czynności związanych z rozładunkiem, przewożeniem, a także przechowywaniem towarów. W praktyce wyróżnia się różne rodzaje wózków widłowych. Wybór rozwiązania uzależniony jest od typu ładunku, a także miejsca, w którym realizowane są zadania.

Co warto wiedzieć na temat budowy wózka widłowego?

Pojazd tworzy stalowa konstrukcja uwzględniająca kabinę operatora i przyłączone do niej widły. Zamontowane są one na pionowym maszcie przystosowanym do podnoszenia i opuszczania towaru. Tylna części wózka to przeciwwaga, która zapewnia stabilność konstrukcji obciążonej ładunkiem i zlokalizowanej na czterokołowym podwoziu.

Podstawowa klasyfikacja wózków widłowych

Jest wiele rodzajów wózków widłowych w zależności od zastosowania. Zasadnicze znaczenie ma kryterium związane z napędem pojazdów. Wówczas wymienia się wózki widłowe spalinowe, gazowe i elektryczne.

Pierwsze wykorzystywane są najczęściej w magazynowym transporcie zewnętrznym. Drugie natomiast ze względu na emisję spalin stosowane są przy zadaniach wykonywanych na zewnątrz. Osoba obsługująca tego typu pojazdy musi przejść obowiązkowe szkolenie wymiany butli LPG.

Wózki elektryczne charakteryzują się mniejszą budową, co ułatwia różne manewry – podkreśla pracownik firmy Truck-Parts, która zajmuje się dostawą części i akcesoriów do wózków widłowych. W tym przypadku trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu pojazdu.

Jest także podział wózków ze względu na możliwości transportowe i funkcję, a więc wózki naładowne, podnośnikowe, boczne, unoszące, ciągnikowe i skrętne.Poczynając od początku listy, wskazane pojazdy umożliwiają wyłącznie transport poziomy. Wózki podnośnikowe przewożą i podnoszą ładunki. Najczęściej wyróżniają się dużym zasięgiem i udźwigiem. Konstrukcja pojazdów bocznych zapewnia załadunek boczny. Sprawdza się to głównie przy dużych towarach. Unoszące przystosowane są do podnoszenia ładunków na wysokość pozwalającą na ich transport. Wózki ciągnikowe holują towary na przyczepach. Ostatnie mają zastosowanie w niewielkich wnętrzach, a także wąskich korytarzach. Każdy rodzaj pojazdu powinien być wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem. Niewłaściwa eksploatacja to zdecydowanie szybsze zużywanie części.