Każda maszyna lub urządzenie składa się z różnego typu układów, które ściśle ze sobą współpracują. Bardzo duże znaczenie ma więc odpowiedni dobór elementów, które muszą cechować się odpowiednimi parametrami. Jednym z nieodłącznych elementów każdej maszyny są koła zębate, dzięki którym możliwe jest przeniesienie napędu. Obecnie wyróżniamy kilka typów kół, dlatego też warto poznać ich charakterystykę oraz specyfikację.

Podstawowe informacje o kołach zębatych

Koła zębate odpowiadają za odpowiednią pracę każdego układu. Ważne jest ich odpowiednie dopasowanie jego parametrów do potrzeb danej maszyny. Warto dopasować ten element między innymi pod kątem uzębienia. Wyróżniamy między innymi koła o zębach prostych, skośnych czy też łukowych. Podczas dopasowywania tej części do maszyny należy zwrócić uwagę między innymi na ilość zębów, podziałkę obwodową i zasadniczą, wysokość zęba, moduł zęba czy też na średnicę koła. Każde koło z uzębieniem składa się z 3 podstawowych elementów; piasty, łącznika pomiędzy wieńcem a piastą oraz z wieńca, na którego końcu znajdziemy zęby tworzące koło zębate. Jest to więc złożony układ, który ma fundamentalny wpływ na pracę danego urządzenia.

Produkcja kół zębatych

Obecnie typ koła zębatego możemy w 100% dopasować do indywidualnych potrzeb każdego urządzenia. Ważne jest jednak jego odpowiednie wykonanie, co jest gwarancją jakości oraz trwałości tego elementu. Jak mówi więc pracownik firmy Remo Masz, podczas wyboru materiału na koło zębate liczy się przede wszystkim jego wytrzymałość oraz parametry technologiczne. Podczas pracy układu nie może bowiem dojść do sytuacji takiej jak wykruszenie się zębów. Dodatkowo surowiec wykorzystywany do budowy tego elementu wpływa na masę i gabaryty przekładni, dlatego podczas wykonywania koła konieczne jest znalezienie kompromisu pomiędzy parametrami technicznymi a ekonomicznymi. Dzięki temu możliwe jest spełnienie oczekiwań klienta pod każdym kątem i dostarczenie mu jakościowego produktu.