W dzisiejszych czasach świat nie może obejść się bez takiej dziedziny jak przemysł. Służy on na wszystkich frontach zapewniając obrót pieniądza oraz wytwarzając każdy rodzaj produktu. W tymże właśnie przemyśle niezbędną rolę pełnią linie produkcyjne, które pełnią rozmaite funkcje oraz wspomagają produkcję wszystkich przedmiotów. Zaprojektowane są indywidualnie oraz dostosowane są do danego typu produktu. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym dowiesz się jakie są poszczególne rodzaje i zastosowanie linii produkcyjnych.   

Zastosowanie linii produkcyjnych

Linie produkcyjne znacznie przyspieszają procesy produkcyjne i znajdują zastosowanie w niemal każdej branży, np.: elektronicznej, motoryzacyjnej, spożywczej czy maszynowej. Najczęściej linie produkcyjne są wykorzystywane w branży spożywczej oraz mechanicznej, bez których nie wyobrażamy sobie obecnie życia. Z nimi składa się zarówno skomplikowane komputery, jak i wytwarza się przekąski. Ponadto linia produkcyjna może być związana z: przetwarzaniem, obróbką, transportem czy pakowaniem rzeczy.

Rodzaje linii produkcyjnych ze względu na rodzaj produkcji

       linie produkcji jednostkowej - wytwarza się na nich pojedyncze produkty, na przykład (nawet!) całe domy,

       linie produkcji małoseryjnej - wytwarzają po kilka podobnych do siebie produktów, spotykane głównie w pracy rzemieślniczej,

       linie produkcji seryjnej i masowej - tworzą bardzo wiele serii powtarzalnych lub identycznych wyrobów,

       linie produkcji ciągłej - produkcja odbywa się na nich w sposób ciągły.

Rodzaje linii produkcyjnych ze względu na cel

       linie przeznaczone do transportu bliskiego - stosowane są w celu szybkiego przemieszczania ładunków różnych rodzajów, zbudowane są z przenośników taśmowych,

       linie przeznaczone do montażu - z ich użyciem prowadzi się czynności montażowe z dostępnych surowców czy detali,

       inie przeznaczone do pakowania - służą do pakowania gotowych wyrobów w kartony, folie i inne materiały opakowaniowe,

       linie przeznaczone do produkcji - są to na przykład linie przeznaczone do spawania, nakładania powłok, polerowania i innych czynności.

Specjalne oprogramowanie

Aby linia produkcyjna mogła sprawnie oraz zgodnie ze swoim przeznaczeniem działać, musi być odpowiednio zaprogramowana, ponieważ definicja linii produkcyjnych mówi, że jest to zespół maszyn zestawionych ze sobą i sterowanych, tak aby funkcjonowały jako zintegrowana całość. W związku z czym wiele firm zajmuje się wyłącznie programowaniem tego typu urządzeń. Taką firmą jest przykładowo firma Piotr Adamczuk Ipa-Systems, zajmująca się szeroko pojętą automatyką przemysłową, w tym programowaniem urządzeń przemysłowych.