Świat nieustannie się rozwija. Każdego dnia na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Rozwój dotyczy niemalże każdej branży. Jedną z nich jest telekomunikacja. Chyba nikt w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie życia bez możliwości kontaktowania się z innymi osobami. Zobacz, jakie są rodzaje rozwiązań telekomunikacyjnych, a także, czym wyróżniają się telekomunikacyjne urządzenia cyfrowe.

Rodzaje rozwiązań telekomunikacyjnych

Na rynku znajdziemy wiele rozmaitych rozwiązań telekomunikacyjnych, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Najogólniej można je podzielić na rozwiązania telekomunikacyjne cyfrowe oraz analogowe. Do tej pierwszej grupy zaliczają się między innymi:

  • NEXEDGE NXDN,
  • NEXEDGE dPMR,
  • DMR,
  • ProTalk cyfrowe PMR446,
  • ProTalk FD.

Powyższe urządzenia znajdziemy w asortymencie oferowanym przez firmę Elektrit Sp. z o. o. z Łap w województwie podlaskim. Oprócz tego wspomniana firma oferuje również analogowe rozwiązania telekomunikacyjne, do których zaliczają się urządzenia licencjonowane oraz bez licencji PMR446.

Czym charakteryzują się cyfrowe rozwiązania telekomunikacyjne?

Obecnie dużą popularnością cieszą się telekomunikacyjne rozwiązania cyfrowe. NEXEDGE NXDN to bezprzewodowe urządzenia dwukierunkowych systemów radiowych. Dzięki nim możliwe jest w pełni wykorzystywanie zalet cyfrowej technologii. Rozwiązują one problemy komunikacji, niezależnie od tego, czy jest to typ peer-to-peer, ogólnokrajowa sieć trunkingowa IP, czy też wielokanałowy system. Urządzenie NEXEDGE dPMR to radia firmy Kenwood, które mają certyfikat ATEX/IECEx. Te cyfrowe i przenośne radia można stosować w miejscach, gdzie istnieje ryzyko w postaci występowania gazów wybuchowych. Takie sprzęty telekomunikacyjne dostępne są w dwóch wersjach – VHF oraz UHF.

Radiotelefony Kenwood DMR to przenośne urządzenia cyfrowe, które obecnie można łączyć przez dopasowanie. Dzięki temu komunikacja DMR jest bardziej dostępna. Radia tego typu dają wiele korzyści w terenie lokalnym oraz na miejscu. Warto podkreślić, że umożliwiają one współpracę ze starszymi radiotelefonami, czyli sprzętami analogowymi. ProTalk cyfrowe PMR446 to radiotelefon, który ma 16 kanałów cyfrowych zapewniających bezkolizyjną komunikację. Poza tym dają one możliwość przełączania trybów cyfrowych i analogowych. Ich największe zalety to trwałość, łatwa obsługa oraz niezawodność. Kolejnym cyfrowym urządzeniem komunikacyjnym jest ProTalk FD. To sprzęt także firmy Kenwood, a korzystanie z niego nie wymaga licencji. Dzięki ProTalk FD można połączyć się z tradycyjnymi radiotelefonami, a nawet telefonią i interkomem. Urządzenie to wyróżnia się prostą obsługą, bezobsługowym systemem komunikacji DECT i pełnym dupleksem. To sprawia, że ten radiotelefon nadaje się do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Dostępne formy to autonomiczne i rozszerzalne.