Dbanie o środowisko – w tym segregowanie śmieci – to już nie tylko dobra wolna, ale prawny obowiązek każdego uczestnika życia społecznego. Należy to robić, by zapobiec konsekwencjom zmian klimatycznych, które są coraz bardziej odczuwalne w wielu dziedzinach życia. Właściwe segregowanie śmieci w gospodarstwie domowym pozwala na bardziej efektywne ponowne wykorzystanie wielu materiałów i tym samym zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jak segregować zgodnie z aktualnymi zasadami?

Niewidzialne nici ekologii

Wiele osób wciąż nie rozumie, dlaczego tak drobne czynności, jak segregowanie śmieci czy gaszenie światła mogą wpływać na realne zmiany w środowisku naturalnym. Tymczasem naukowcy obliczyli, że każdy człowiek, wprowadzając drobne zmiany w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, może ograniczyć ją o nawet kilkadziesiąt ton rocznie! Należą do nich między innymi zmniejszenie ilości zjadanego mięsa, rezygnacja z samochodu, nawet elektrycznego, gaszenie światła, suszenie ubrań na powietrzu, a także recykling.

Zbyt wiele dwutlenku węgla w atmosferze sprawia, że ziemia się nagrzewa. Skutki tego procesu są odczuwalne na każdym kroku. Należą do nich między innymi drożejąca żywność, susze, masowe emigracje ludności, warunki pogodowe niezgodne z naturalną zmianą pór roku… Dzięki poprawnemu segregowaniu śmieci, które odbierają później firmy, takie jak Przedsiębiorstwo usług komunalnych z Międzyrzecza Podlaskiego, można przeznaczyć większe ilości papieru, metali, szkła czy plastiku do recyklingu, zmniejszając produkcję tych surowców i potrzebnych do nich półproduktów. Warto wydrukować i powiesić sobie na lodówce instrukcję poprawnego segregowania śmieci, aby uniknąć powszechnych błędów. Zwłaszcza, że w całej Polsce system kolorów i oznaczeń został ujednolicony.

Żółty na plastik

Żółty kosz na tworzywa sztuczne przeznaczony jest na wszelkie plastikowe i foliowe opakowania,  złom żelazny i kolorowy, puszki, kapsle i nakrętki. Nie wolno wrzucać do niego butelek i pojemników z zawartością, opakowania po smarach, płynach i olejach samochodowych i po nawozach oraz środkach ochrony roślin i zwierząt.

Zielony na szkło

Szkło należy wrzucać do pojemnika zielonego. Zasada ta nie dotyczy butelek z zawartością, szkła okiennego i zbrojonego, fajansu, porcelany, a więc też naczyń, żarówek, szyb samochodowych, luster i witraży, a także kryształów i zniczy z woskiem.

Niebieski na papier

Do pojemników na papier wrzuca się takie materiały, które nie są zabrudzone, tłuste, mokre, brudne albo oprócz papieru zawierają inne tworzywa.

Brązowy na bio

Odpady ulegające biodegradacji wrzuca się do brązowego kosza. Nie należą do nich niedopałki papierosów, zwierzęce odchody i kości, a także mięso i zepsute jedzenie. Nie wolno wrzucać tam też innych tworzyw.

Czarny zmieszany

Do czarnego kosza na odpady zmieszane można wrzucić wszystko, co stanowi mieszaninę wielu materiałów lub nie mieści się w żadnej z pozostałych kategorii.