Najlepsze firmy zajmujące się produkcją, skupem, sprzedażą i naprawą palet, nie tylko w swojej ofercie mają popularne palety EURO czy też palety zwykłe i plastikowe. Coraz popularniejsze są skrzyniopalety, które mogą być całkowicie wykonane z drewna, lub też mogą posiadać nadstawki siatkowe. Takie konstrukcje zwie się gitterboxami, a ich zastosowań jej bardzo dużo.

Budowa skrzyniopalety gitterbox

Skrzyniopalety gitterbox tworzone są z dwóch elementów palety oraz siatkowanej nadstawki. Jeśli chodzi o paletę, może być to standardowa paleta drewniana. W przypadku konstrukcji, które są tworzone na użytek transportu międzynarodowego, wykorzystuje się europaletę o zuniwersalizowanych wymiarach. Musi ona oczywiście przejść proces obróbki termicznej oraz fitosanitarnej tak, by ze struktury drewna usunąć wszystkie bakterie, wirusy, insekty oraz różne drobnoustroje wraz z formami przetrwalnikowymi. W innym wypadku paleta nie może uzyskać certyfikatu IPPC oraz znaku EURO EPAL. Tym samym cała skrzyniopaleta nie może być wykorzystana do przewozu towarów na terenie UE i poza nią.

Nie tylko paleta jest jednak ważna. Drugim komponentem prefabrykowanym skrzyniopalet typu gitterbox są nadstawki siatkowane ocynkowane, które często dodatkowo maluje się proszkowo. Są one odporne na wilgoć, wygięcie czy też wahania temperatury i korozję, a wielu producentów stawia na ich konstrukcję możliwą do demontażu. Nadstawka może być zatem na stałe umocowana do palety lub też można ją stworzyć w modelu składanym. Wiele gitterboxów posiada również otwierane od boku klapy, ułatwiające dostęp do produktów. Rozwiązanie składania skrzyniopalet gitterbox jest zaś ważne podczas transportu powrotnego z pustym ładunkiem.

Wymiary skrzynopalet gitterbox

Skrzyniopalety gitterbox tworzone są w różnych wymiarach. Najlepsi producenci przygotowują je nawet według potrzeb i projektów swoich klientów. Najpopularniejsze gitterboxy z podstawą europalety mają zaś standardowe wymiar:

  • podstawa: 1200x800mm,
  • boki: 1200x1000mm oraz 800x1000mm,
  • rozmiar oczek: 100x100 (średnica prętów do 4mm).

Takie konstrukcje mają masę własną około 25 kilogramów, a ich ładowność przekracza nawet 1500 kilogramów. Niesamowicie solidne skrzyniopalety gitterbox z certyfikatem EPAL oraz ISPM-15 oferuje firma PALEX, która od lat obsługuje wiele firm transportowych z całej Polski.

Zastosowanie skrzyniopalet gitterbox

Skrzynipalety gitterbok mają bardzo różnorodne zastosowanie. Świetnie sprawdzają się do przewozu odpadów i gruzu, materiałów poprodukcyjnych, ciężkich i niewymiarowych przedmiotów, złomu, a nawet owoców i warzyw. Niekiedy stosuje się je też do przewozu kurcząt, królików czy innych zwierząt. Szczególnie znalazły jednak one swoje zastosowanie w magazynach. Wymiary metalowo-drewnianych skrzyń są ustandaryzowane, a co za tym idzie, pojemniki te doskonale współpracują z innymi nośnikami logistycznymi. Można na nich ustawiać kolejne palety czy też można je sztaplować. Ich niewątpliwą zaletą jest zatem uniwersalne zastosowanie oraz niebywała żywotność.