Zużyte bądź zniszczone akumulatory klasyfikowane są jako złom. Jako że zawierają one multum groźnych substancji, muszą one być składowane w odpowiednich warunkach. Aby mieć stuprocentową pewność, że tego typu sprzęty w żaden sposób nie zaszkodzą środowisku, warto je przekazać w ręce wyspecjalizowanych podmiotów. Mieszkańcy Poznania i okolic mogą skorzystać z usług firmy Jar-Kor.

Jak postępować ze zużytym akumulatorem?

Akumulator to podstawowy element eksploatacyjny pojazdu, który magazynuje energię potrzebną do zasilania osprzętu. Według szacunków jego żywotność wynosi średnio 4-6 lat, chociaż czas ten można nieco wydłużyć, np. odłączając baterię na czas dłuższego postoju. Gdy już akumulator nie daje się do dalszego użytku, należy go składować w ściśle kontrolowanych warunkach. Wtórne ogniwo zawiera w sobie wiele groźnych substancji, w tym ołów, rtęć kadm czy wysoce stężony kwas siarkowy. Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Jar-Kor która zajmuje się obrotem surowcami wtórnymi:

Mimo że obudowa akumulatora jest wykonana tak, aby nie stanowić żadnego zagrożenia dla człowieka, to przy nieodpowiednim przechowywaniu sprzętu, może dojść do wycieku niebezpiecznych pierwiastków. Jeśli dostaną się one do gleby, skażą wody gruntowe, a tym samym poważnie zaburzą funkcjonowanie ekosystemu. Z tego też powodu nie wolno wyrzucać akumulatorów do pojemników na odpady zbiorcze, a tym bardziej zostawić ich na tzw. dzikich wysypiskach.

Legalny skup akumulatorów

Chcąc mieć pewność, że akumulator nie zaszkodzi środowisku naturalnemu, warto oddać go do wyspecjalizowanego punktu. Mieszkańcy Poznania i okolic mogą skorzystać z oferty firmy Jak-Kor, która od początku swego istnienia stawia za priorytet satysfakcję klientów. Przekazanie sprzętu w ręce fachowców ma racjonalne uzasadnienie nie tylko z ekologicznego punktu widzenia. Decydując się na taki krok, możemy też zwiększyć zawartość swego portfela. Gotówka od ręki, korzystne warunki transakcji, najwyższa jakość obsługi - wszystko to zapewnia przedsiębiorstwo prowadzone przez Jarosława Korcza. Warto nadmienić, że powyższy podmiot przyjmuje zarówno akumulatory ołowiowe, jak i niklowo-kadmowe, które są przechowywane w szczelnych atestowanych pojemnikach. Firma segreguje baterie ze względu na rodzaj oraz występujące w nich związki chemiczne, aby potem przekazać je do recyklingu, który pozwala odzyskać surowce użyte podczas pierwotnej produkcji podzespołów.