Decydując się na oddanie metali na skup złomu, warto przede wszystkim pamiętać o tym, że złom nie składa się jedynie z odpadów, ale surowców wtórnych bardzo dobrze sprawdzających się w procesach związanych z recyklingiem. To właśnie między innymi z tego względu warto dowiedzieć się nieco więcej o złomie, którego przydatność jest znacznie większa niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Trochę o puszkach oraz stali

Podejmując się poruszenia kwestii złomu, warto zwrócić swoją uwagę w stronę puszek aluminiowych, które to tylko pozornie wydają się być nieciekawe. Produkuje się ich bowiem ponad dwieście miliardów rocznie na całym świecie. Same puszki aluminiowe stanowią przeszło osiemdziesiąt procent wszystkich wytwarzanych puszek. W połączeniu z faktem, iż pozostawiona na łonie natury puszka aluminiowa rozkłada się ponad dwieście lat, szybko możemy zauważyć, że potencjalne skutki zaniedbania kwestii recyklingu mogłyby być okropne. Decydując się na oddanie puszek aluminiowych na skup złomu, nawet bardzo zanieczyszczonych, doprowadzamy jednocześnie do sytuacji, w której to zaawansowane procesy czyszczenia oraz recyklingu są w stanie na nowo wykorzystać tego rodzaju produkt.

Przejdźmy do kolejnego aspektu, jakim jest reinkarnacja stali. Około siedemdziesiąt procent produktów ze stali trafia na złomowiska po około dwudziestu latach od czasu ich wytworzenia. Jako, że stal jest surowcem o szczególnie wysokiej przydatności, na złomowiskach może zyskać ona niejako drugie życie. Stal zachowuje swoje pierwotne właściwości, a produkowanie tony stali ze złomowiska najczęściej wiąże się z bardzo ciekawymi liczbami w postaci około osiemdziesięciu procent mniej zanieczyszczeń, a także od trzydziestu do czterdziestu procent mniejszego poziomu zużycia wody. Dlatego też, jak donoszą eksperci z firmy Jar-Kor, więcej niż połowa nowych produktów stalowych wywodzi się z recyklingu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz powyższych kwestii, warto także zwrócić na inne aspekty związane ze skupem złomu. Patrząc z bardziej praktycznej strony, zaletą skupu złomu jest także to, że w jego pobliżu nierzadko znaleźć można produkty gotowe do ponownego użytku. Zazwyczaj dostęp do nich możemy mieć ze względu na to, iż jeszcze nie zostały one wysłane do hut w celu przetopienia. Dobrym przykładem tego rodzaju produktów są chociażby rowery, które często lądują na skupie złomu i z których to z łatwością można ponownie skorzystać. Z tego względu nie brakuje ludzi, którzy po nie sięgają. Udając się na skup złomu, możemy także kupić inne elementy w postaci gwoździ, śrub, różnych narzędzi czy kabli.

Czy na złomie da się coś zarobić?

Warto także spojrzeć na złom bardziej od strony finansowej, a bardziej konkretnie tego, jakie pieniądze otrzymać można za poszczególne produkty. Co trzeba jednak zaznaczyć, ważne w tej kwestii jest przede wszystkim to, jak dobrze podzielony jest złom. W przypadku dobrze podzielonego złomu ważącego kilkadziesiąt kilogramów liczyć możemy na od trzydziestu do pięćdziesięciu złotych. Standardowa cena w przypadku skupu złomy to około czterdziestu groszy za kilogram stali oraz od piętnastu do dwudziestu złotych za kilogram miedzi. Aspekt ten może także stanowić dodatkową motywację do wspierania recyklingu.

Jak widać więc, kwestia skupu złomu może być ciekawa. Związane z nią aspekty dotyczą zarówno naszego codziennego życia, jak i globalnego użytkowania poszczególnych produktów z metalu. Najważniejszą zaletą skupu złomu jest najczęściej po prostu możliwość przeprowadzenia odpowiedniego recyklingu, który pozwala na dodatkowe zadbanie o nasze środowisko. Oczywiście, w sytuacji, gdy mamy do pozbycia się kilkaset kilogramów dobrze podzielonego złomu, liczyć możemy także na to, że dorobimy sobie kilka złotych do naszego codziennego budżetu, co także niewątpliwie stanowi zaletę. W końcu każda metoda zachęcająca do recyklingu jest dobra.