Stal to materiał, który jest podatny na obróbkę, elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Co za tym idzie, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu oraz branży budowlanej. Oczywiście, aby uzyskać wyrób, który przetrwa próbę czasu, należy zadbać o ochronę antykorozyjną. Sprawdźmy, co na ten temat mówi ekspert z Hoppek.

Chromowanie techniczne – co to jest?

Jednym ze sprawdzonych sposobów na poprawę parametrów wytrzymałościowych jest chromowanie techniczne. Specjalista z firmy Hoppek zauważa, że chrom jest materiałem trudnościeralnym, dlatego doskonale zwiększa odporność antykorozyjną stali, miedzi, mosiądzu oraz pozostałych stopów metali, poprawiając jednocześnie ich parametry techniczne. Warto przy tym zaznaczyć, że chromowanie twarde może być stosowane w celu ochrony cylindrów silników spalinowych, tłoczysk, narzędzi, pierścieni tłokowych oraz pozostałych elementów narażonych na działanie agresywnej chemii.

Proces chromowania – jak przebiega?

Przy realizacji procesu chromowania wykorzystuje się metodę galwaniczną, która obejmuje kąpiele z wykorzystaniem elektrolizy. Aby warstwa chromu była ujednolicona na całej powierzchni, wykorzystuje się metody profilowane. Pracownik Hoppek zaznacza, że sam proces jest czasochłonny i zależnie od obrabianego elementu może trwać od 3 do nawet 12 godzin. Uzyskanie wysoce odpornego produktu wymaga zachowania ścisłego harmonogramu działań. Materiał musi być dokładnie oczyszczony, odtłuszczony, a następnie dotrawiony. Jeżeli zaistnieje konieczność nałożenia kilku warstw, konieczne jest odczekanie do wyschnięcia warstwy bieżącej.