Sprężone powietrze znajduje zastosowanie w branży transportowej, jako medium do zasilania układów pneumatycznych oraz w systemach magazynujących energię. Do jego magazynowania wykorzystuje się zbiorniki ciśnieniowe, które są połączone ze sprężarkami. Specjalista z firmy Metalchen-Kościan wyjaśni, z czego zbudowane są takie pojemniki i jaka jest różnica między modelami poziomymi i pionowymi.

Zbiorniki poziome – konstrukcja i przeznaczenie

Zbiornik ciśnieniowy umożliwia gromadzenie sprężonego powietrza, cieczy oraz gazów technicznych. Jak wskazuje pracownik firmy Metalchem-Kościan, jego kluczową funkcją jest chłodzenie sprężarek, które podczas użytkowania nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Konstrukcje składają się z kilku podstawowych elementów – obudowy wykonanej ze stali nierdzewnej, zaworów bezpieczeństwa i spustowego, manometru oraz rurki spustowej.

Największym zainteresowaniem wśród Klientów cieszą się zbiorniki ciśnieniowe poziome o zakresie ciśnienia do 50 barów. Pojemniki mają kształt walca i sprawdzą się we wszystkich większych pomieszczeniach oraz wnętrzach z niskim stropem. To także dobry wybór do zakładów, w których istnieje konieczność trzymania zbiornika pod gołym niebem

 – wyjaśnia pracownik Metalchem-Kościan.

Zbiorniki ciśnieniowe pionowe – kiedy się sprawdzą?

Zbiorniki ciśnieniowe pionowe mają kształt walca ustawionego na podstawach i wspieranego specjalnymi stabilizatorami. Biorąc pod uwagę odwróconą budowę nie sprawdzą się w pomieszczeniach z niskim stropem. Jak wskazuje specjalista z Metalchem-Kościan, to idealny wybór do wnętrz o ograniczonym metrażu oraz wysokich hal fabrycznych. Warto jednak zaznaczyć, ze zbiorniki pionowe są nieco mniej wytrzymałe niż poziome, dlatego nie są rekomendowane w przypadku intensywnego użytkowania sprężarki. Co więcej, nie powinny być instalowane na otwartej przestrzeni, ponieważ odznaczają się mniejszą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne niż modele poziome.