Urządzenia pneumatyczne, działające na zasadzie sprężonego powietrza, zapewniają wysoką efektywność pracy, niezawodność i wygodę użytkowania. Funkcjonalne i ergonomiczne znajdują zastosowanie w  przedsiębiorstwach budowlanych, zakładach produkcyjnych oraz przydomowych warsztatach. Specjalista z firmy Polnar wyjaśni, w jaki sposób działają pneumatyki, i dlaczego są tak chętnie wybierane przez amatorów majsterkowania.

Narzędzia pneumatyczne – eksploatacja i konserwacja

Obsługa narzędzi pneumatycznych wymaga zrozumienia zasad ich działania.

Podstawą pracy układu jest sprężone powietrze, które przedostaje się przewodem do cylindra umieszczonego wewnątrz urządzenia. Cylinder zawiera wirnik, który rozdziela go na dwie części. Energia jest generowana na skutek zmiany ciśnienia w komorach, a ruch – przekazywany wałem na kolejne części urządzenia. Zainicjowanie pracy urządzenia następuje wskutek oddziaływania szybko poruszającego się powietrza.

 – wyjaśnia pracownik Polnar. Co za tym idzie, najważniejszym zadaniem stojącym przed użytkownikiem jest zapewnienie właściwego ciśnienia w układzie. Równie istotną kwestią jest czystość – powietrze musi być wolne od zanieczyszczeń w formie stałej oraz wilgoci, która doprowadzi do korodowania. Aby elementy nie uległy zatarciu, ważne jest zapewnienie odpowiedniego smarowania. 

Urządzenia pneumatyczne – czym się wyróżniają?

Narzędzia pneumatyczne odznaczają się podwyższona trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne (opady deszczu i niskie temperatury). Jak wskazuje specjalista z Polnar, urządzenia zasilane sprężonym powietrzem mają doskonały stosunek wagi do wytwarzanej mocy – ich kompaktowość sprawia, że są chętnie wybierane przez majsterkowiczów.

Warto przy tym zaznaczyć, że pneumatyki są mniej wymagające pod kątem czynności eksploatacyjnych niż urządzenia spalinowe i mogą być stosowane w każdych warunkach atmosferycznych. Jeżeli poszukujesz efektywnych sprzętów, które sprawdzą się w każdych warunkach, sprawdź ofertę Polnar.