Odpady z budowy, remontów, resztki po produkcji soków owocowych i warzywnych, nawozy – tak naprawdę lista materiałów, jakie mogą być transportowane za pomocą tak zwanych kontenerów na gruz, jest ogromna. Wiele jednak zależy od tego, na jaki jego rodzaj postawisz. Nie wiesz, jakie możliwości masz do dyspozycji? Jest ich kilka, poznasz je po przeczytaniu tego artykułu!

Kontener otwarty i zamknięty – podział na dostęp

Decydując się na wynajem kontenerów od firmy, która taką opcję umożliwia, warto zastanowić się nad ich rodzajem ze względu na dostęp. Wyróżnia się dwa, pierwszy to kontener otwarty, a drugi zamknięty. W przypadku kontenera bez pokrywy na pewno możesz liczyć na większą wygodę podczas korzystania z niego, w końcu masz otwartą przestrzeń, do której będziesz wsypywał ewentualny gruz, kamienie i innego rodzaju materiały. Na taką możliwość najlepiej postawić na terenach prywatnych firm budowlanych lub osób indywidualnych, wszędzie tam, gdzie dostęp do kontenera będą miały tylko uprawnione osoby. Chodzi bowiem o ryzyko, że osoby trzecie zaczną wrzucać do pojemnika śmieci zupełnie innego rodzaju, a wtedy taki gruz może nie zostać przyjęty w punkcie.

Istnieje także możliwość wynajmu kontenera zamkniętego, który z kolei daje gwarancje, że inne śmieci nie zostaną do niego wrzucone, a gruz nie będzie łatwym łupem dla złodziei, ewentualnie wandali, którym spodoba się zaśmiecanie posesji zawartością pojemnika. Problemem jest jednak konieczność każdorazowego otwierania i zamykania wieka podczas wrzucania odpadów, dlatego ten rodzaj kontenera stosuje się w miejscach, do których dostęp ma wiele osób.

Rodzaje kontenerów ze względu na ich pojemność

Najmniejsze kontenery mają pojemność od 2 do 3 metrów sześciennych, są niewielkie, a więc mogą stanąć na małych posesjach i placach budowy. Tego typu rozwiązania znajdziesz między innymi w ofercie firmy Ageuro – jedyny mankament to fakt, że trzeba je często opróżniać. Średniej wielkości kontenery oferują około 7 metrów sześciennych, co już jest lepszym wynikiem, a największe gwarantują nawet 30 metrów sześciennych pojemności. Niestety za możliwością składowania wielu ton odpadów jednocześnie idzie wielkość pojemnika, w przypadku tych ostatnich miejsca na posesji musi być naprawdę dużo. Dlatego też stosuje się je raczej tylko i wyłącznie na ogromnych placach budowy, gdzie dochodzi do składowania gruzu (np. po wyburzaniu) i sprzętów wielkogabarytowych.