Obróbka kół zębatych to zespół procesów przemysłowych, w których koła zębate są wytwarzane i kształtowane z surowca poddawanego zaawansowanej obróbce. Aby to osiągnąć, materiał jest piłowany i rzeźbiony w kontrolowany sposób, aż do uzyskania pożądanego rozmiaru i właściwości.

Koła zębate – technologizacja procesu

Koła zębate o najróżniejszych kształtach są używane we wszystkich sektorach przemysłu – zwłaszcza w maszynach wyposażonych w silniki cieplne lub elektryczne. Duże zapotrzebowanie na obróbkę kół zębatych sprawia, że ​​proces ten, dotychczas wykonywany ręcznie, został znacznie unowocześniony – zarówno w zakresie maszyn, jak i narzędzi stosowanych do obróbki skrawaniem, frezowania i szlifowania zębów kół zębatych. Przykładowo, frezarki obwiedniowe do produkcji masowej służą do obróbki zwykłych kół zębatych stożkowych, śrubowych i walcowych. W zależności od różnych typów obróbki, które wykonują, dają różne typy kół zębatych m.in. koła zębate proste, ślimakowe, stożkowe (zarówno proste, jak i spiralne), koła zębate walcowe i hipoidalne.

Główne etapy obróbki kół zębatych

Surowcem, stosowanym jako podstawa do obróbki kół zębatych, jest zwykle stal. Niemniej, do obróbki można wykorzystać wszelkiego rodzaju materiały syntetyczne, a nawet drewno. Jeśli chodzi o rodzaj powierzchni tych surowców, to mogą być zakrzywione lub płaskie, z listwami, nacięciami itp.

Proces toczenia kół zębatych polega na obracaniu się części, na której chcemy pracować. Maszyna wykonuje ruch do przodu, mocując część między środkami lub zabezpieczając ją w uchwycie. Narzędzie przeprowadza również ruch skrawania. Toczenie pozwala uzyskać część zwaną półfabrykatem koła zębatego – cylindryczny element uzyskiwany poprzez usuwanie wiórów.

Typy tokarek do obróbki kół zębatych

W procesie toczenia wykorzystuje się kilka rodzajów tokarek m.in. tokarkę czołową (przeznaczoną do krótkich części o dużej średnicy), pionową (wał główny ustawiony pionowo do podłoża), stołową (dostosowującą ruch cięcia do obracającej się części) oraz CNC (wykorzystująca sterowanie numeryczne) oferowane przez Zakład Mechaniczno Usługowy Jerzy Wójcik.

Frezowanie (zębnik)

Frezowanie to etap obróbki, który pozwala uzyskać zębnik o różnych kształtach. Podczas gdy w tradycyjnych frezarkach różne kształty są uzyskiwane przez przesuwanie obrabianych obszarów w kierunku narzędzia, w zaawansowanym frezowaniu cały proces jest wykonywany przez maszynę CNC – numeryczna kontrola całego procesu gwarantuje najlepsze rezultaty.

Wiercenie

Wiercenie to proces wykonywania otworów w narzędziach. Polega na wykonaniu nacięcia w materiale wraz z obracaniem się wiertła, które wykonuje otwór przez usuwanie wiórów. W wiertarce zaprogramowany jest między innymi kształt i średnica materiału.