Sprężyny to konstrukcje, z którymi zetknął się każdy z nas. Wykorzystywane są one w przedmiotach codziennego użytku, w meblach, systemach okiennych, czy też w elektronice. Ich ważne zastosowanie związane jest również z motoryzacją, czy też szeroko pojętym przemysłem. Obecnie zapotrzebowanie roczne na sprężyny na rynku krajowym liczy się zatem w milionach sztuk. Wiele z tych produktów powstaje zaś na specjalne zamówienie klienta (unikalne i spersonalizowane wyroby powstają w ilościach jednostkowych).

Rodzaje sprężyn

Sprężyny dzisiaj kategoryzowane są przede wszystkim ze względu na swoje parametry techniczne, wygląd, a także materiał wykonania. Wyróżnić można zatem konstrukcje rozciągane, ściskane, zginane, a także skręcane. Mowa zatem o kategoryzacji za względu na sposób obciążenia sprężyny. W przypadku rozróżniania na podstawie budowy, można wymienić: sprężyny śrubowe, sprężyny naciskowe, sprężyny naciągowe, sprężyny płaskie, zaworowe i dociskowe. Dużym zapotrzebowaniem rynkowym charakteryzują się zaś sprężyny naciskowe, naciskowe stożkowe, skrętne, naciągowe, kształtowe, podajnikowe śrubowe, czy te dedykowane specjalnie do ciężkich bram garażowych, często przystosowanych do technologii zautomatyzowanej.

Z czego tworzone są sprężyny?

Sprężyny tworzone są obecnie przede wszystkim z wysokiej jakości materiału, którym jest stal sprężynowa. Wyróżnia się ona wysoką plastycznością i elastycznością, odpornością na olbrzymie naciski oraz obciążenia dynamiczne, a także żywotnością – jest ona odporna na korozję. Istotna jest również jej niewielka grubość. Robocza stal sprężynowa musi być bardzo cienka. Najczęściej jej grubość utrzymana jest w granicach od 0,20 mm do 16,0 mm. Obecnie wykorzystywane są także różne typy stali sprężynowej: do pełnej obróbki cieplnej, typ węglowy ulepszany, typ kwasoodporny, czy też typ nierdzewny i kwasoodporny. W przypadku konstrukcji o specjalistycznym zastosowaniu, niekiedy stosuje się innego rodzaju materiały wraz z uszlachetniaczami. Najwyższą jakością materiałową, wyróżniają się między innymi sprężyny samochodowe nośne oraz sprężyny sprzęgłowe, zaworowe, hamulcowe i tym podobne. Ich parametry restrykcyjnie określają normy krajowe i europejskie. Ważne jest zatem badanie ich jakości, oraz testowanie sprawności. Jest to potrzebne do nadania znaku CE oraz do wydania deklaracji własności użytkowych.

Rynek produkcyjny sprężyn

Rynek produkcyjny sprężyn jest stosunkowo rozległy. Z powodzeniem działa na nim setki dystrybutorów i producentów, co związane jest z olbrzymim zapotrzebowaniem. Mowa jednak nie tylko o katalogowych wyrobach, ale także tych na specjalne zamówienie według dostarczonego projektu do zakładu produkcyjnego! Może to zaś dotyczyć tworzenia sprężyn w hurcie, jak i detalu. Taką ofertę przedstawia między innymi firma SPRĘŻYNY ŻYWOCKI, która może pochwalić się wieloma niestandardowymi realizacjami. Jedna z nich dotyczyła dostarczenia konstrukcji dla urządzeń pomiarowych, które wyruszyły w misję na Marsa! Pracownia z Warszawy, często również obsługuje niesamowicie wymagającą branżę lotniczą, chemiczną, farmaceutyczną, czy spożywczą itd.