Już od początku swojego istnienia człowiek musiał mierzyć się z pracami, które wymagały użycia dużej siły fizycznej. Ludzki organizm ma jednak ograniczenia, których nie można przekroczyć. Ówcześni konstruktorzy zaczęli więc budować urządzenia, które do dziś określamy mianem dźwignic. Skutecznie zastępują one siłę mięśni, podnosząc lub przenosząc wybrany ładunek w określone miejsce. Jednym z rodzajów dźwignic są suwnice. Do czego służą?

Czym jest suwnica?

Suwnica to typ dźwignicy pracującej w ruchu przerywanym. Urządzenia te wyposażone są w mechanizmy podnoszenia i opuszczania. Wykonywanie tych czynności umożliwia zastosowanie wciągarki lub wciągnika. Suwnice wykorzystywane są do transportu ładunków w pionie i w poziomie. Długość toru jazdy, wysokość podnoszenia i opuszczania oraz szerokość mostu stanowią ograniczenie przestrzeni transportowej.

Suwnice zbudowane są z konstrukcji nośnej, czyli tak zwanego mostu, który przemieszcza się po torach jezdnych oraz – wspomnianych już – wciągarki lub wciągnika, które przejeżdżają po konstrukcji nośnej. Z racji tego, że obsługa suwnicy wymaga umiejętności operowania ciężkimi ładunkami, tylko odpowiednio przeszkolone osoby, mogą „siąść za jej sterami”. Urządzenia dźwignicowe podlegają też cyklicznej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Ich stan techniczny nie może budzić żadnych zastrzeżeń. Zależy od tego bezpieczeństwo wszystkich pracowników.

Jakie są rodzaje suwnic?

Jak informuje specjalista z firmy M.I.K.U.D. Montaż i Konserwacja Urządzeń Dźwignicowych – suwnice występują w wielu rodzajach, a ich podział wynika z różnic konstrukcyjnych, zastosowanego napędu, systemu sterowania i przeznaczenia maszyny. Bazując na podziale podstawowym, możemy wyróżnić suwnice:

  • pomostowe natorowe,
  • pomostowe jednodźwigarowe,
  • pomostowe dwudźwigarowe,
  • pomostowe podwieszane,
  • podwieszane jednodźwigarowe,
  • podwieszane dwudźwigarowe,
  • bramowe,
  • półbramowe,
  • wspornikowe,
  • konsolowe.

Kierując się napędem, suwnice można podzielić na ręczne, elektryczno-ręczne, elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne. Każde urządzenie konstruowane jest adekwatnie do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu świetnie spełnia przypisane mu zadania. Montażem suwnic zajmują się specjalistyczne firmy. Urządzenia te muszą być budowane według szczegółowych wytycznych UDT. Tylko wtedy mogą zostać dopuszczone do użytku.

Zastosowanie suwnic

Z suwnic korzysta wiele zakładów przemysłowych. Znajdziemy je na halach magazynowych, produkcyjnych i montażowych. Występują też w terminalach przeładunkowych, portach, placach magazynowych i wielu innych przedsiębiorstwach działających w branży budowlanej czy logistycznej. Najczęściej spotyka się suwnice bramowe i półbramowe. Suwnice specjalnego przeznaczenia konstruowane są np. dla kopalni i hut.