Szklane kabiny prysznicowe bez brodzika to hit łazienkowy ostatnich lat, który można wykorzystać zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Rozwiązanie to jest przy tym niesamowicie efektowne wizualnie, funkcjonalne, oraz idealne dla małych oraz dużych wnętrz łazienek. Na co jednak należy zwrócić uwagę przy tworzeniu szklanych kabin prysznicowych bez brodzika? Przede wszystkim na materiał – szkło!

Rodzaje szkła dla kabin prysznicowych – od szkła float po ornamentowe

Kabiny prysznicowe powinny być tworzone ze szkła lekkiego, ale przy tym odpornego na zbicie, stłuczenie, kruszenie, osiadanie się kamienia, czy też wytrzymałego na wysokie temperatury, oraz wodę i środki chemiczne – kosmetyki oraz chemię czyszczącą. Najczęściej zatem stosuje się specjalne szkło hartowane, podobne do tego, które tworzy panele ścienne 3D w kuchniach. To ono przy silnym uderzeniu zamiast kruszyć się w drobny mak, lub w ostre części, które mogą kaleczyć, wgniata się podobnie, jak jest to przy szybach samochodowych. Kabiny prysznicowe ze szkła są zatem w 100% bezpieczne. Co jednak z ich estetyką?

Jeśli chodzi o estetykę kabin ze szkła, to właśnie ten surowiec ją w znacznym stopniu wyznacza. Wybrać można zarówno szkło ornamentowe, grawerowane w motywach roślinnych czy z nadrukami, a także szkło barwione. Polecane jest również szkło satynowe, przypominające delikatną mgiełkę, a także Optiwhite o skoncentrowanej przezroczystości. Jest to idealny wyrób dla tych, który chcą mieć w 100% przezroczystą taflę bez delikatnego zielonkawego zabarwienia, charakterystycznego dla szkła w wersji float.

Różne konfiguracje kabin szklanych – z drzwiami, a może ze ścianą stałą?

Nie tylko rodzaj szkła się liczy, ale też sposób montażu, okucia, czy też ułożenia całej konstrukcji. Kabina prysznicowa szklana bez brodzika może być wykonana w różny sposób, czego dowodzi zespół firmy Usług Szklarskich Leszka Sobieralskiego. Spotkać zatem można kabiny z drzwiami otwieranymi jednoskrzydłowymi, dwuskrzydłowymi, czy przesuwanymi. Całość może również stanowić ściana stała, niepełniąca funkcji drzwi, której wymiary będą tak dostosowane, aby woda nie przedostawała się za określoną strefę. Wersji kabin jest zatem bardzo dużo – tafle mogą sięgać sufitu i podłogi, lub mogą być umieszczone tylko na odpowiednich, wybranych przez inwestora wysokościach, a nawet mogą być wykonane w bardziej awangardowych wersjach, np. owalnych… Wszystko zależy od stylu łazienki, który chcemy stworzyć, od naszej wyobraźni, oraz oczywiście od budżetu. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie szklarza!