Tysiące przedsiębiorstw w Polsce modernizuje swoją technologię instalacyjną wodociągową, komunalną, czy tą związaną z wodą użytkową oraz płynnymi odpadami przemysłowymi. Jest to ważne zaś dla wypełniania restrykcyjnych norm ochrony środowiska, a także dla optymalizacji kosztów. Filtracja ścieków przemysłowych, to bowiem sposób na uzyskiwanie do procesów przemysłowych, wtórnego, a przy tym tańszego w eksploatacji surowca.

Techniki filtracji ścieków przemysłowych

Jeśli mówimy o technologiach filtracji ścieków przemysłowych, przede wszystkim skupiamy się na czterech najbardziej wydajnych jakościowo i atrakcyjnych finansowo, pod kątem realizacji inwestycji metodach.

Pierwszą z nich jest odwrócona osmoza. Jest to nic innego jest procesy wymuszonej dyfuzji rozpuszczalnika, który rozdziela dwie, lub większą ilość substancji na odrębne roztwory o odmiennym stężeniu. Ważne przy tym jest zastosowanie specjalnej membrany półprzepuszczalnej, która właśnie ma szerokie zadanie filtracyjne. Odwrócona osmoza jest zatem świetnym sposobem na zatrzymywanie szkodliwych ściekowych związków w filtrze, a przekazywanie dalszą częścią instalacji, oczyszczonego surowca wodnego. Warto wiedzieć, że technika ta jest wykorzystywana między innymi w branży spożywczej do procesu odsalania.

Druga metoda – mikrofiltracja – wykorzystuje urządzenia z innego typu membraną, tym razem porowatą. Pory jej są stosunkowo duże, dlatego przepływ ścieków jest stosunkowo spory, nawet przy niskim ciśnieniu. Istotne przy tym jest to, że technologia ta pozwala na skuteczne zatrzymywanie koloidów, zawiesin, a także bakterii, co pozwala na stosowanie jej z dużym powodzeniem, ponownie w ośrodkach przetwórstwa spożywczego, a także w branży chemicznej i piwowarskiej. Uszczegółowiając, mikrofiltracja to idealny sposób na filtrowanie solanki.

Kolejną techniką filtracji płynnych odpadów przemysłowych, jest ultrafiltracja, która stosowana jest w przemyśle mleczarskim, metalicznym, tekstylnym, czy też spożywczym. Technologia ta pozwala na zatrzymywanie cząsteczek o wielkości zaledwie 0.001 – 0.1 µm, co eliminuje między innymi groźne wirusy. Istotne przy tym jest to, że cała technika oparta jest o nowoczesne membrany i często jest stosowana, jako proces technologiczny oczyszczania wstępnego, przed osmozą odwróconą, oraz przed nanofiltracją.

Czwarta, niesamowicie nowoczesna technika filtracyjna, to zaś nanofiltracja. Podobnie, jak technologia odwróconej osmozy, zaliczyć ją należy do metody membranowych procesów ciśnieniowych. Głównym zastosowaniem nanofiltracji jest jednak rozdział składników ciekłych od cząsteczek gazowych, co jest możliwe również  w przypadku elementów, które praktycznie nie różnią się od siebie rozmiarem. Siłą napędową nanofiltracji jest zaś różnica ciśnień pomiędzy obiema stronami membrany.

Projekt i wdrożenie

Wdrożenie w ośrodkach przemysłowych technologii filtracji ścieków przemysłowych to zadanie tylko dla specjalistycznych pracowni, które przed działaniami wykonawczymi przeprowadzą złożony proces projektowy, wraz z wnikliwą wizją lokalną. Najlepsze firmy branżowe, zapewniają zaś urządzenia uzdatniające i filtrujące, które są w pełni opomiarowane, a także, które posiadają zainstalowaną automatykę programową. To czyni je sprzętami niemalże bezobsługowymi, które należy jedynie monitorować zdalnie, a także podczas przeglądów okresowych.

Jeśli zatem Twoja firma, poszukuje zaawansowanej technologicznie, wydajnej, a także generującej oszczędności techniki filtracji ścieków, powinna się ona zgłosić do grupy CHEMIPOZ. To właśnie to przedsiębiorstwo oferuje szeroki zakres projektowania procesów chemicznych, czy też badań i analiz przemysłowych. Z pełną charakterystyką firmy oraz z jej ofertą, warto zapoznać się już teraz na dedykowanej stronie www.