Przemysł budowlany oraz dotyczące go prace często wymagają stosowania elementów metalowych poddawanych wcześniej technologii określanej mianem obróbki skrawaniem. Dzięki tego typu technologii możemy zastosować między innymi niezbędne na każdym kroku śruby. Proces ten wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także narzędzi, a dzielimy go na kilka rodzajów. Dowiedzmy się więcej na temat obróbki skrawaniem.

Charakterystyka i podstawowe rodzaje obróbki skrawaniem

Jeśli chodzi o kwestię technologii związanej z obróbką skrawaniem, to warto wspomnieć, iż jest to metoda, którą możemy wykonywać zarówno w sposób manualny, jak i przy pomocy maszyn sterowanych komputerowo. Obróbka skrawaniem to nic innego jak proces tworzenia określonych elementów (najczęściej metalowych) przy pomocy różnego typu narzędzi skrawających takich jak tokarki, frezarki czy chociażby szlifierki. W związku z różnorodnymi parametrami i cechami owych maszyn obróbkę skrawaniem dzielimy zazwyczaj na ścierną, gdzie pozbywamy się materiału poprzez jego ścieranie (np. przy pomocy specjalnego rodzaju papieru bądź gąbek ściernych) oraz wiórową, w której ów materiał jest po prostu odkrawany krok po kroku.

Jeżeli chodzi o metody, jakie możemy wyróżnić w kontekście obróbki skrawaniem, to podstawą tego procesu jest oczywiście frezowanie opierające się na pracy frezarki, która dzięki obrotom odrywa skrawki metalu z obrabianego materiału, tworząc przy tym różne kształty. Dzięki frezowaniu mogą powstawać między innymi gwinty. Druga metoda obróbki skrawaniem, czyli toczenie, to z kolei proces, w którym główną rolę ogrywa narzędzie nazywane tokarką wyposażone w noże tokarskie (np. składane, jednolite bądź łączone) umożliwiające nam obróbkę elementów w taki sposób, aby powstała z nich bryła. Usługi związane z toczeniem metalowych materiałów oferuje nam firma CNC Biedermann z Lubonia. Wymienić tu należy:

  • Frezowanie CNC (małoseryjne i wieloseryjne),

  • Toczenie CNC,

  • Mikrospawanie,

  • Spawanie konstrukcji stalowych i aluminiowych,

  • Szlifowanie (wałków, otworów, płaszczyzn),

  • Cięcie laserowe,

  • Grawerowanie laserowe,

  • Druk 3D (technologia SLA i DPL).

Celem firmy jest wykonanie zleceń na najwyższym poziomie oraz zadowolenie klientów na 110%. Firma zajmuje się produkcją jednostkową i seryjną, a także tworzeniem własnych produktów od pomysłu przez projekt do gotowego produktu. Gwarantują doskonałą jakość powierzchni, precyzyjność i elastyczność w zakresie wykonywanych usług.

Jakie jeszcze są możliwości, jeżeli chodzi o obróbkę skrawaniem i gdzie jest ona niezbędna?

Oczywiście poza wyżej wymienionymi metodami istnieje jeszcze kilka bardzo popularnych prac dotyczących obróbki skrawaniem materiałów metalowych. Jedną z nich jest oczywiście szlifowanie, które wykonuje się przy pomocy szlifierki lub też samego papieru ściernego bądź innych tego typu materiałów. Praca ta pomaga nam w uzyskaniu gładkiej powierzchni obrabianego materiału lub nadania mu określonego kształtu. Dodajmy też, iż bez zastosowania obróbki skrawaniem wobec takich metali, jak stal, aluminium, miedź czy mosiądz, nie moglibyśmy praktycznie nic tworzyć w budownictwie oraz innych gałęziach przemysłu (np. motoryzacji), ponieważ to dzięki niej powstają różnego rodzaju elementy wchodzące chociażby w skład silników czy konstrukcji budowlanych.