Blacha ryflowana to materiał, z którym z pewnością każdy z nas kiedyś się spotkał, ale niekoniecznie byliśmy tego świadomi. Tymczasem jest to blacha powszechnie wykorzystywana w budownictwie oraz przemyśle, a od pewnego czasu także i w aranżacji wnętrz. Co to jest blacha ryflowana? Jak wygląda i jakie ma właściwości? O tym oraz o innych kwestiach w poniższym artykule.

Czym jest blacha ryflowana?

Jest to blacha wykonywana zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub aluminium, która wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością. Ma grubość od 1,5 mm do nawet 2 cm, a jej elementem charakterystycznym jest wypukły wzór w kształcie ziarenek ryżu, wrzecion czy też łez. Poszczególne blachy różnią się od siebie parametrami i trwałością, dlatego to jaką wybierzemy zależy od jej przeznaczenia oraz miejsca gdzie będzie użytkowana. Jeśli na zewnątrz najlepiej aby zawierała stal nierdzewną odporną na korozję.  

Blacha ryflowana – cechy

Jedną z kluczowych zalet blachy ryflowanej jest to, że powierzchnia pokryta wypustkami ma doskonałe właściwości antypoślizgowe, a jednocześnie prezentuje się bardzo estetycznie. Wspomniana wcześniej odporność na uszkodzenia dotyczy zarówno tych mechanicznych, jak i tych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Blacha jest odporna na niskie oraz wysokie temperatury, a także wilgoć i niektóre zanieczyszczenia. Oprócz tego jest łatwa w obróbce – można ją dowolnie przycinać i doginać do pożądanego kształtu, jak również wiercić otwory oraz łączyć poszczególne elementy czy to poprzez skręcanie, czy spawanie lub inne metody. Aby mieć pewność, że blacha jest solidna i ma wysoką jakość najlepiej kupić ją ze sprawdzonych źródeł, czyli na przykład od profesjonalnej firmy Stan Handel Wyroby Hutnicze Tatiana Wójcik z Tychów. Ich wieloletnie doświadczenie to jednocześnie gwarancja sprawdzonych produktów.

Gdzie zastosować blachę?

Ze względu na swoją dużą wytrzymałość, a także właściwości antypoślizgowe blacha ryflowana najczęściej stosowana jest w branży budowlanej, transportowej i przemysłowej. Używa się ją do wykonywania schodów, stopni oraz podestów, a także elementów samochodów specjalistycznych, samolotów i statków. Jednak co ciekawe w ostatnich czasach wraz z rozwojem nowych trendów, zastosowanie blachy ryflowanej znacznie się zwiększyło. Równie często sięgają po nią projektanci wnętrz, którzy wykorzystują blachę jako unikatowy akcent dekoracyjny. Z wiadomych względów najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o stylu industrialnym oraz nowoczesnym. Blachę można wykorzystać jako osłonę urządzeń ale też jako okleinę na ścianę.