Najczęściej w przypadku stosunkowo lekkich obiektów stalowych, w tym m.in. magazynów czy hal, poszczególne elementy konstrukcyjne łączy się z wykorzystaniem procesu spawania. Uzyskane spoiny warto regularnie kontrolować pod kątem pojawiania się śladów zużycia. To istotne w kontekście bezpieczeństwa podczas eksploatacji budynku. Jak jednak przeprowadzić takie badania w sposób nieniszczący?

Gdzie i kiedy należy kontrolować spoiny?

Podczas tworzenia wspomnianych obiektów stalowych łączenia na elementach konstrukcji tego typu zaleca się skontrolować pod względem ich parametrów fizycznych tuż po wykonaniu spawania przez wyznaczonego do tego specjalistę. Pozwala to ocenić zrealizowaną przez niego pracę i tym samym określić poprawność spoin. Kontrola już na początkowym etapie budowy hali, magazynu czy silosu pozwala uniknąć późniejszych problemów z ich eksploatacją. Te mogą pojawić się w przypadku wykonania złej jakości spoin, które w konsekwencji nierzadko doprowadzają nawet do poważnych uszkodzeń całego obiektu.

Realizacja wspomnianego wcześniej nieniszczącego badania spoin jest zalecana również okresowo – w trakcie użytkowania konstrukcji. Podczas korzystania z niej dochodzi niekiedy do uszkodzenia bądź nadmiernego zużycia łączeń elementów zarówno wynikającego z działań osób lub maszyn w budynku, jak i bez jakiejkolwiek ingerencji. Sprawdzenie efektów spawania zalecane jest w przypadku hal przemysłowych, ale też linii technologicznych w zakładach produkcyjnych, stalowych zbiorników oraz wielu innych obiektów składających się z łączonych w opisany sposób części.

Jakie są możliwości w zakresie badania spoin bez ryzyka uszkodzenia obiektów?

Jednym z rekomendowanych rozwiązań w zakresie określania charakterystyki spoin jest przeprowadzenie badania wizualnego VT. W takim wypadku działania dopasowuje się do warunków pracy – możliwe jest wykorzystanie zarówno nieuzbrojonego oka, jak i aparatury pomiarowej. Wideoendoskop, lupa czy zestawy specjalistycznych lusterek to najczęściej używane przy tej metodzie narzędzia do wykrywania nieprawidłowości spawalniczych. W taki sposób eksperci z firmy Draco są w stanie ocenić łączenia we wspomnianych obiektach.

Do stosunkowo często wybieranych rozwiązań w tym zakresie zaliczyć można ponadto badania radiograficzne oraz ultradźwiękowe. W obu przypadkach mowa o kontroli nieniszczącej. Wykrywanie pęknięć, porowatości lub innych błędów wynikających z nieprawidłowego spawania można także przeprowadzić poprzez użycie suchego proszku magnetycznego i elektromagnesów jarzmowych bądź magnesów stałych. Jest to metoda zalecana jednak wyłącznie do badania spoin w przypadku materiałów ferromagnetycznych.