Inwestorzy decydujący się na budowę domu jednorodzinnego nieustannie poszukują rozwiązań gwarantujących obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku mieszkalnego. Kłopotliwe nierzadko okazuje się również zużycie prądu, które może generować wysokie rachunki. Dom może być jednak samowystarczalny pod tym względem – w jaki sposób konstruuje się takie obiekty?

Pozyskiwanie energii przez instalację fotowoltaiczną

Podstawowym elementem takiego domu jest odpowiednio zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Jej założeniem jest generowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Umieszczenie specjalnych paneli na dachu naszego domu pozwoli nawet w sezonie jesienno-zimowym uzyskiwać prąd potrzebny np. do zasilania urządzeń w budynku. Latem gdy dni mamy najdłuższe i jest największe nasłonecznienie nadwyżki energii oddajemy do sieci energetycznej i pobieramy w bieżącym okresie rozliczeniowym.

Samowystarczalny dom energetyczny jest zatem przede wszystkim wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Jej montażem zajmie się firma Tom-El, która doradzi przy wyborze właściwych paneli oraz dodatkowych podzespołów wspomnianego układu. Ważne jest też poprawne umiejscowienie fotowoltaiki na dachu, co pozwoli osiągnąć jej maksymalną wydajność – ogniwa powinny być ustawione w stronę południa. Instalację fotowoltaiczną można z powodzeniem połączyć z innymi układami w domu energetycznym. Co zatem jeszcze pozwala osiągnąć pożądaną samowystarczalność budynku?

Czy możemy mieć dom bez rachunków za prąd i ogrzewanie?

Kwestią wzbudzającą wiele wątpliwości wśród inwestorów chcących wybudować dom samowystarczalny energetycznie jest jego ogrzewanie. W tym zakresie opracowaliśmy rozwiązania pozwalające na utrzymaniu optymalnych temperatur w sezonie grzewczym. Elektryczne maty grzewcze pozwalają na efektywne i ekonomiczne rozprowadzanie ciepła po całym domu. Są one zasilane energią elektryczną produkowaną z instalacji fotoogniw oraz sieci energetycznej.

Elektryczne ogrzewanie kontrolowane jest z wykorzystaniem termostatów, których budowa nie jest skomplikowana. Całość sprawia, że dom staje się w pełni samowystarczalny i nie jest konieczne korzystanie z zewnętrznych źródeł dostarczających energię elektryczną czy paliwo opałowe do ogrzania budynku. Warto też pamiętać, że wymienione układy zapewniają nie tylko zachowanie pożądanych warunków we wnętrzach pomieszczeń, ale także możliwość korzystania z ciepłej wody użytkowej w dowolnym momencie. Również i ta czynność nie generuje żadnych kosztów przy zastosowaniu bezobsługowej fotowoltaiki.

Możemy również połączyć systemy ogrzewania tradycyjnego tj grzejnikowego oraz podłogowego do ogrzewania domu prądem. Systemy takie są dobierane indywidualnie do każdego ogrzewania u naszych klientów.