Różnego rodzaju gazy przemysłowe już od dawna są chętnie wykorzystywane przez zakłady produkcyjne oraz inne firmy z praktycznie każdej dziedziny gospodarki. To oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści zastosowanie poszczególnych gazów gwarantuje. Jednym z chętnie wykorzystywanych związków chemicznych jest acetylen. Jest to gaz, którego używa się w wielu różnych procesach. Jakich? Przedstawiamy jego właściwości i zastosowania?

Charakterystyka gazu

Acetylen czy też inaczej etyn to organiczny związek chemiczny, który jest gazem palnym. Można go otrzymać na dwa sposoby – poprzez hydrolizę węglika wapnia i pirolizę różnych węglowodorów. Tak naprawdę został odkryty przypadkowo na skutek zmieszania wody z węglikiem potasu przez angielskiego chemika Edmunda Davy’ego. Naukowiec zaobserwował wtedy wydzielanie się gazu, który pali się jasnym płomieniem.

Właściwości acetylenu

Czysty acetylen charakteryzuje się tym, że jest bezbarwny i bezwonny. Jednak gaz przemysłowy, zanieczyszczony najczęściej fosforem lub siarką, zyskuje nieprzyjemny zapach zbliżony do zapachu czosnku. Ze względu na to, że etyn osiąga najwyższą temperaturę płomienia, jest jednym z najbardziej wydajny spośród wszystkich gazów palnych. Jeśli chodzi o właściwości fizyczne, jest też praktycznie nierozpuszczalny w wodzie. Ponadto ma gęstość mniejszą od gęstości powietrza i co bardzo ważne – acetylen jest gazem wysoce reaktywnym oraz wybuchowym stosowanym w procesach spalania, w wysokich temperaturach. Dlatego też, aby zapewnić bezpieczny transport i przechowanie producenci gazów tacy jak Messer Polska acetylen sprzedają w specjalistycznych butlach wykonanych z wysokiej jakości stali. Solidne i odpowiednio zaprojektowane butle pozwalają zminimalizować ryzyko wybuchu.

Gdzie wykorzystywany jest acetylen?

Kiedyś etyn w związku ze swoimi właściwościami uzyskiwanymi w procesie spalania wykorzystywany był w lampach karbidowych, których używano jako oświetlenia w pierwszych samochodach i rowerach, a także w kopalniach. Obecnie zastosowanie acetylenu jest znacznie bardziej zróżnicowane. Najczęściej wykorzystywany jest do cięcia oraz spawania metali za pomocą palników acetylenowo-tlenowych. Oprócz tego acetylen znajduje zastosowanie w procesie prostowanie płomieniowego konstrukcji stalowych, a także jako środek pokrywający formy szklarskie. Stanowi również ważny element w przemyśle chemicznym, gdzie służy do wytwarzania m.in. rozpuszczalników, tworzyw sztucznych oraz włókien syntetycznych.