Frezarka jest standardową maszyną w kategorii obróbki metali i znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji jednostkowej i małych serii elementów, ale często posiada sterowanie numeryczne, co pozwala na wielokrotne wykonywanie zadanej pracy. Kiedy chcesz kupić nową frezarkę, na co koniecznie zwrócić uwagę? Jakie elementy są ważne i jakie rodzaje maszyn będą najlepszym wyborem?

Centra obróbcze CNC czy zwykła frezarka?

Jak mówi nam ekspert z firmy Zakład Obróbki Mechanicznej Trzpis, bardzo ważne jest, czy wybierzemy kompletne centrum CNC, czy pojedynczą frezarkę.

W zależności od charakteru planowanych prac produkowane są centra obróbcze CNC, które są wyposażone w prowadnice ślizgowe lub toczne. Prowadnice ślizgowe umożliwiają pracę przy dużych obciążeniach i charakteryzują się doskonałą stabilnością oraz tłumieniem drgań. Natomiast modele liniowe pozwalają na dużą dynamikę produkcji i wysokie prędkości przejazdu, utrzymując jednocześnie odpowiednią nośność i sztywność. Centra obróbcze CNC cechują innowacyjne rozwiązania techniczne.

Standardowa frezarka to z kolei urządzenie z wrzecionem stacjonarnym (poziomym lub pionowym), ruchomym stołem maszyny i regulowaną konsolą. Tego typu sprzęt jest szeroko stosowany do jednostkowej i seryjnej produkcji elementów, jak również korzysta się z niego w narzędziowniach do utrzymania ruchu. Niektóre modele maszyn konsolowych zaopatrzone są w bezstopniową regulację obrotów wrzeciona o szerokim zakresie, bezstopniowe posuwy stołu i szybki przesuw pionowy konsoli. Mają one hartowane prowadnice i centralne smarowanie oraz termicznie utwardzaną powierzchnię stołu.

Frezarki nowe a używane

Warto także zastanowić się, czy opłaca się kupować używane frezarki? Żywotność tych urządzeń w przemyśle i rzemiośle wynosi od 20 do 30 lat. Wiele starszych maszyn, jeśli są okresowo konserwowane i doglądane, nadal działa tak dobrze, jak pierwszego dnia.

Tak więc zakup używanej frezarki, zamiast nowej maszyny może być mądrą decyzją ekonomiczną. Jednak używane urządzenie powinno być dokładnie sprawdzone przed zakupem. Silniki, zawieszenia, prowadnice i narzędzia gwintujące nie powinny wykazywać zwiększonego luzu, szczególnie we frezarkach CNC, gdyż w przeciwnym razie przy frezowaniu współbieżnym może to prowadzić do pęknięć i niedokładności. W przypadku starszych modeli należy również upewnić się, że oprogramowanie jest kompatybilne z nowymi komputerami, a licencje są przenoszone na nabywcę.

Teraz już wiesz, na co warto zwrócić uwagę, wybierając wyposażenie do warsztatu lub firmy.