Zapewnienie stałego dopływu energii w domu jednorodzinnym i mieszkaniu jest koniecznością. W zależności od dostępności mediów czasem jesteśmy w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu, wykorzystując zieloną energię i grzewcze urządzenia gazowe. Gaz jest tanim źródłem energii, dzięki czemu ogrzewanie domu może być włączone na 100% normy bez obaw o horrendalne rachunki dla naszego gospodarstwa domowego.

Wymagania ogólne

Ogólne wymagania stawiane pomieszczeniom, w których instalowane są gazowe urządzenia grzewcze, zostały zapisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.02.75.690 z dnia 15 czerwca 2002 r), Ponadto, kierując się w myśl bezpiecznego użytkowania, powinniśmy się także dostosować do czasem bardziej restrykcyjnych wymagań producenta danego urządzenia.

Wśród wielu gazowych urządzeń grzewczych wymieniamy np. te o mocy nieprzekraczającej 30 kW, które doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Wyróżniamy np.:

  • kotły gazowe,
  • podgrzewacze wody.

Instalacja tych z otwartą komorą spalania nie może odbywać się w pomieszczeniach mieszkalnych i pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie dłużej niż 4 godziny na dobę. Można natomiast dokonać montażu urządzeń grzewczych w pomieszczeniach kuchennych, łazienkach, wnękach kuchennych itp., które spełniają kryteria odpowiednich wymiarów i wystarczających norm wentylacyjnych.

Wielkość pomieszczeń, w których dokonujemy montażu tych urządzeń, jest obostrzona restrykcjami. Zdaniem specjalistów z MC Serwis Instalacje i urządzenia grzewcze nie mogą to być pomieszczenia o kubaturze mniejszej niż 8 m3 dla urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania lub 6,5 m3 dla urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania. Ponadto pomieszczenia takie muszą mieć co najmniej 2,2 m wysokości lub 1,9 m wysokości dla budynków zabudowy ogrodowej i rekreacji indywidualnej wzniesionych przed 15 grudnia 2002 roku.

Wentylacja pomieszczeń

Aby prawidłowo wentylować pomieszczenia z zamontowanymi gazowymi urządzeniami grzewczymi, wymagana jest kratka nawiewowa i odprowadzająca powietrze. Obie o wielkości co najmniej 200 cm2. Ponadto ważne jest zachowanie parametrów przewodów kominowych do wentylacji grawitacyjnej. Muszą one mieć minimalny przekrój 0,016 m2 i minimalny wymiar o wielkości co najmniej 10 cm. Warto zapoznać się także z ograniczeniami co do rodzaju możliwej do zainstalowania wentylacji w pomieszczeniach, w których zamontowane są gazowe urządzenia grzewcze. Ogólnie sprowadza się to do faktu, że mamy możliwość zastosowania mechanicznej wentylacji nawiewowo-wywiewnej. Zarówno zrównoważonej, jak i nadciśnieniowej.

W przypadku zastosowanie wymienionych technologii grzewczych niezwykle istotna jest doskonała wentylacja, która pomaga w odprowadzaniu spalin - tlenku i dwutlenku węgla oraz siarki. Zachowanie czystości powietrza i dobrego dopływu świeżego powietrza do komór spalania jest koniecznością. Aby prawidłowo i bezpiecznie użytkować takie urządzenia nie można w żadnym wypadku zakrywać kratek odprowadzających spaliny i doprowadzających świeże powietrze.