Europaletami zwie się palety drewniane, które uzyskały oznaczenie EUR EPAL. Tylko takie konstrukcje mogą zostać przekazane do transportu międzynarodowego, co podyktowane jest ochroną bioróżnorodności. Unia Europejska restrykcyjnie zwraca uwagę na kwestie produkcji palet, a w Polsce głównie tworzy się właśnie europalety. Poznaj wymagania techniczne, jakimi są one objęte.

Wymiary europalet

Europalety podlegają standaryzacji. Oznacza to, że w uniwersalnej i niezmodyfikowanej wersji producenci muszą tworzyć je według ustalonego z góry wzorca. Palety EURO mają zatem wymiary 1200 mm x 800 mm x 144 mm oraz wagę w granicy 25 kilogramów. Zbijana ona jest zaś czterokierunkowo z wykorzystaniem 78 specjalnie przygotowanych do tego gwoździ. Jej orientacyjne – bezpieczne – obciążenie robocze wynosi zaś 1500 kilogramów. Przy układaniu w stosy może być to wartość nawet 4000 kg.

Warto przy tym wiedzieć, że istnieją też specjalne rodzaje europalet. Przykładem są skrzyniopalety. W Polsce jednak bardziej popularne są one w wersji bez oznakowania EPAL EUR. Wtedy mogą być one wykorzystane tylko na rynku rodzimym. Skrzyniopalety służą do załadunku i transportu owoców oraz warzyw.

Drewno na paletę EURO

Drewno na paletę EURO musi pochodzić ze zdrowych i przebadanych drzew. Najczęściej stosowany jest surowiec iglasty, który poddawany jest odpowiedniej obróbce termicznej oraz mechanicznej. W przypadku tej pierwszej mowa o procesie fitosanitarnym oraz o suszeniu komorowym lub o sezonowaniu. Drewno na paletę EURO musi posiadać niską wilgotność na poziomie maksymalnie 22%. Istotne jest także to, by była ona zabezpieczona sanitarnie. Specjalny zabieg np. fumigacji ma na celu usuniecie z drewna wszystkich drobnoustrojów wraz z formami przetrwalnikowymi. Dzięki temu przy przewozie ładunków z jednej strefy różnorodności biologicznej do całkowicie odmiennej nie dochodzi do skażenia.

Jakie jeszcze warunki techniczne musi spełniać drewno na paletę EURO? Musi być ono solidne i wytrzymałe, a w przypadku wyrobów używanych i przekazanych do serwisowania, powinno trafiać do certyfikowanych zakładów. Mowa o firmach z licencjami organizacji EPAL.

Oznakowanie europalet

Europaleta musi też być w odpowiedni sposób oznakowana. Oznacza to, że producenci tacy, jak FHU KANTAKT SŁAWOMIR, są zobowiązani do:

  • umieszczania wypalonego znaku EUR w owalu na prawnym wsporniku,
  • umieszczania znaku EPAL w owalu na lewym wsporniku,
  • umieszczania oznaczenia alfanumerycznego na środkowym wsporniku według wzoru NNN-R-MM (numer licencji-rok-miesiąc produkcji),
  • umieszczeniu znaku obróbki termicznej ISPM15,
  • zastosowania gwoździ z odpowiednimi oznaczeniami.